Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Kıpti Kilisesi cinayet zanlısı 2 rahibi Ruhban sınıfından çıkarttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Kıpti Kilisesi, Natron Makaryos Manastırı Başpiskoposu Aziz Epfaniyos cinayetine ilişkin soruşturma sürecinde gözaltına alınan ve kısa bir süre önce intihara teşebbüs eden zanlı genç rahip Faltaus Yakub Makari (30)’yi ve İşaya Makari’yi Ruhban sınıfından çıkarttı.

Mısır Kıpti Kilisesi resmi dergisinde yayınlanan mesajında Başpiskopos cinayetinin sebebi olarak Aziz Epfaniyos’un söz konusu rahiplerin yasadışı yollardan bağış toplamalarını engellemeye çalıştığı için öldürüldüğü belirtildi.

Kıpti Konsili’ni yoplayan Papa II. Tavadros, yaptıkları soruşturma sonucunda Yakub Makari’nin Kilise onayı olmaksızın bağış toplayıp kendi zimmetine geçirdiğini Başpiskopos Epfaniyos’un da bu suçu tespit edip zanlıyı uyardığını bu sebeple de öldürüldüğünü ifade etti.

Bu sebeple Kıpti Kilisesi Yakub el-Makari’yi ruhban sınıfından ihraç kararı aldı. Böylece Makari Ruhbanlık haklarından ve adından da mahrum kalarak Laik ismi Vehbe Atallah ismini kullanmak zorunda kalacak.

29 Temmuz’da Başpiskoposu Aziz Epfaniyos manastırdaki ikametgahı dışında ölü bulunmuştu. Cinayet sonrası Mısır güvenlik güçleri manastırdaki 145 keşişi soruşturmaya tabi tutmuş genç rahip Faltaus Makari suçunu itiraf etmişti. Makari daha sonra intihar girişiminde bulunmuştu.

İskenderiye Ceza Mahkemesi, 23 Eylül’de zanlı rahibin ilk duruşmasını görecek.

Savcının, hastanede ifadesi alınan Makari’ye, daha önce gözaltına alınan eski rahip İşaya el-Makari’nin, “kendisinin de Epfaniyos cinayetine karışanlar arasında olduğu”na dair itiraflarını sorduğu belirtildi.

Natron Makaryos Manastırı Başpiskoposu Aziz Epfaniyos 29 Temmuz’da şüpheli bir şekilde ölmüştü. Faltaus Makari de geçen hafta intihar teşebbüsünde bulunmuş, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

Başpiskopos’un öldürülmesinin ardından Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa 2. Tavadros başkanlığında toplanan Manastırlar ve Rahiplik Konsülü’nde, rahipler için ilk kez yeni disiplin kararları alınmış ve bu çerçevede sosyal medya yasağı getirilmişti. Yeni kararlar ile söz konusu zanlılar beraat etseler ya da mahkumiyetlerini tamamlasalar bile artık Rahip olamayacaklar ve Ruhban adlarını kullanamayacaklar ve sınıfın haklarından yararlanamayacaklar.