Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır: Körfez’in istikrarına bağlı kalacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manama/Şarku’l Avsat

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Körfez ülkelerinin herhangi bir dış müdahale ile karşı karşıya kalması durumunda Mısır’ın bölgenin güvenliğine ve istikrarına daima bağlı kalacağını ifade etti.

Dün Bahreyn’de Başbakanı Prens Halife bin Selman el Halife ile bir araya gelen Mısır Dışişleri Bakanı, görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Samih Şukri, bölgesel ve uluslararası güvenliğe katkı sağlayan Bahreyn’e olan minnettarlıklarını dile getirirken, iki ülke arasındaki ilişkilerin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi döneminde hiç olmadığı kadar ileri boyutlarda olduğuna değindi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafız yaptığı açıklamada, Mısır-Bahreyn Komitesinin 10. oturumuna başkanlık eden Şukri’nin bölge güvenliği adına Körfez’in yanında olacaklarını belirttiğini ifade etti.

Sözcü, Mısır’ın ikili ilişkileri ilerletmeye ve çeşitli alanlarda ufkunu genişleteceğine dair konularda Şukri’nin Bahreyn Başbakanına güvence verdiğine vurgu yaptı.

Öte yandan Prens Halife bin Selman el Halife ikili ilişkileri geliştirmek, Mısır ile istişare ve koordinasyon mekanizmalarını yoğunlaştırmak ve tüm bölgesel meselelerle zorlukları karşılamak açısından Bahreyn Krallığı’nın bölgedeki diğer ülkelerle her zaman koordineli çalışacağını ifade etti.