Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Mahkemesi, 161 kişinin terör listesine dahil edilmesine yönelik alınan kararı iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki en yüksek yargı organı olan Temyiz Mahkemesi, DEAŞ’a bağlı terör grubu kurmakla yargılanan 161 kişinin terör listesine alınması kararını iptal etti. Mahkeme, kararın Ceza Mahkemesi’nde tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Sanıklardan bazıları karar itiraz etmezken 78 sanık, Kahire Ceza Mahkemesi kararına itiraz başvurusunda bulunarak terör listesine alınmaları kararının kaldırılmasını talep etmişti. Kahire Ceza Mahkemesi’nin 2016’nın kasım ayında aldığı kararla DEAŞ yanlısı olmak, anayasaya aykırı davranmak, vatandaşların özgürlüğüne zarar vermek, polise ve silahlı kuvvetlere saldırmak ve ülkede kaos çıkarmak suçlamaları yöneltilen 161 kişinin 3 yıl süreli olarak terör listesine alındığı duyurmuştu.

Mahkeme, Müslüman Kardeşler terör grubunun unsurları ve liderinden olmakla suçlanan 119 kişinin terör listesine dahil edilmesine itiraz edilmesi konusundaki kararın önümüzdeki 10 Temmuz’da verileceğini belirtti.

Kamu Savcılığı’nın incelemeleri daha önce yaptığı incelemelerde devlete, kurumlarına ve tesislerine yönelik düşmanca faaliyetlerde bulunan komiteler kurulduğu, bu komitelerin finanse edildiği ve mühimmat sağlandığı ortaya çıkarılmıştı. Ayrıca incelemelere göre söz konusu sanıkların devlete, silahlı kuvvetlere ve polise karşı yanlış haber ve bilgi yaymak için medya grupları oluşturmanın yanı sıra radikal fikirleri yaymak, düşmanca faaliyetler gerçekleştirmek ve bu faaliyetler için bilgi toplayan gruplar oluşturduğu da belirlemişti.

Terör listesinde Müslüman Kardeşler İrşat Ofisi üyelerinden Mahmut İzzet, Muhammed Abdurrahman Mursi ve Mahmud Hüseyin’in yanı sıra aralarında Cemal Haşmetin de bulunduğu grup liderleri yer alıyor.

2015 yılında terör oluşumları ve terörist listelerin düzenlenmesi hakkında kanun çıkarılarak Müslüman Kardeşler ve liderleri terör listesinin ilk sırasına konuldu.

Listede yer alan kişilerin mal varlıklarına el konulmasının yanı sıra seyahat yasağı da getiriliyor. Mısır yasalarına göre terör listesinde yer alan kişiler, kararın resmi gazetede yayımlanmasından sonraki 60 gün içinde temyize gidebiliyor.