Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Merkez Bankası banka hesaplarının ifşa edilmesi teklifini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Merkez Bankası Başkanı Tarık Amir, Vergi Dairesi Başkanı’nın başında bulunduğu kurum tarafından vergi kaçakçılığının önlenmesi için Maliye Bakanlığı’na banka hesaplarını inceleme yetkisi veren kanunda değişiklik yapılması için bir öneri sunulmasına ilişkin açıklamaları üzerine dün, Merkez Bankası’nın şirket ve şahıslara ait banka hesaplarının ifşa edilmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Mısır Vergi Dairesi Başkanı İmad Sami Reuters’a verdiği demeçte, “Merkez Bankası Kanunu’yla uyumlu olarak banka hesaplarını açıklama yetkisi veren Gelir Yasası’nın 99. maddesinin değiştirilmesi için bir öneride bulunduk” ifadelerini kullandı. Ancak Mısır Merkez Bankası Başkanı Amir, Reuters’a e-posta aracılığı ile yaptığı açıklamada, “Merkez bankası buna izin vermeyecek” dedi.

“Her bireyin hesaplarının ifşa edilmesini isteyecek değiliz”

Öte yandan teklifin amacının vergi kaçakçılığını azaltmak olduğunu söyleyen Vergi Dairesi Başkanı Sami, “Her bireyin ve şirketin hesaplarının ifşa edilmesini isteyecek değiliz. Ancak yalnızca gerçekçi olmayan verileri teyit etme ihtiyacı duyduğumuz banka hesaplarına erişmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu. Vergi Dairesi Başkanı Sami tüm vergi mükelleflerinin önerilen değişiklik kapsamında Maliye Bakanlığı onayının ardından banka hesaplarının incelenmesine izin vermek zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

Vergi Dairesi tarafından talep edilen kanun değişikliğinin, önce parlamento ardından Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmesi gerekiyor.

“Kayıt dışı ekonomi önlenmeli”

Bununla birlikte Mısır, finansörlerin sayısını çoğaltarak ve kayıt dışı ekonomiyi resmi ekonomiye entegre etmeye çalışarak vergi gelirlerini artırmaya çalışıyor.

2017-2018 döneminde Mısır’ın vergi geliri yüzde 36 artarak, 35.18 milyar dolara ulaştı.

Maliye Bakanlığı yetkililerinden biri Reuters’a yaptığı açıklamada, bunun gibi bir adımla Maliye Bakanı’nın Vergi Dairesi Başkanı Sami’nin işaret ettiği şirketler ve bireylerin banka hesaplarını incelemesine izin verilmesi için Merkez Bankası Kanunu’ndaki hükmün değiştirilmesini gerektiğini doğruladı.

“Gelir vergisinin artırılması sağlanmalı”

Öte yandan Vergi Dairesi Başkanı Sami “Enterprise” adlı internet sitesine verdiği röportajda, önerilen değişikliklerin, mevcut duruma ayak uydurabilmek için gelecek yıl boyunca vergi kanununun kapsamlı bir şekilde değiştirilmesi için olumlu bir adım atılması gerektiğini söyledi. Sami, bununla birlikte vergi kaçakçılığı cezalarının yoğunlaştırılması ve vergi muafiyeti düzenlemeleri de dahil olmak üzere gelir vergisi artırılmasının sağlanması gerektiğine dikkat çekti.