Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Müftüsü, Kral Abdullah Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Merkezi’nin çabalarını takdir etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allam, Kral Abdullah Bin Abdulaziz Dinler ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi’nin (KAICIID) büyük çabalarını takdir ettiğini dile getirerek, geçtiğimiz Şubat ayında KAICIID tarafından Viyana’da kurulan ‘Arap Dünyası’ndaki Çeşitli Dini Liderler ve Kurumlar Arasında Diyalog ve İşbirliği Platformu’na verdiği desteği yineledi.

Allam, Mısır Müftülüğü olarak da bilinen ‘Dâru’l-İftâ’ merkezinde dün KAICIID Genel Müdürü Fahad Abu el-Nasr başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Görüşme esnasında Allam, “Bütün dinler diyalog, yakınlaşma ve inanç özgürlüğü ile birlikte yaşama çağrısında bulunur. Çünkü evrende yaşamak, tüm insanlar arasında ortak bir zemine yakınlaşmaya ve tanışıklığa ihtiyaç duyar. Yüce Allah, insanlar arasında çeşitlilik yarattı. Aralarında karşılıklı anlayış ve işbirliğine dayanacak kriterler belirledi. Her kusur, dini metinlerin yanlış anlaşılmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. İslam hukukunun açık ve doğru hükümleri, iyi muameleyi ve birlikte yaşamayı teşvik eder” ifadelerini kullandı.

Dâru’l-İftâ’nın internet ortamındaki çabalarına da değinen Allam, sosyal medya platformlarında dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 7 milyon takipçi sayısına sahip çeşitli dillerde paylaşımlarda bulunan resmi sayfaları olduğu bilgisini verdi. Allam ayrıca, DEAŞ’ın İngilizce yayınladığı Dabık dergisine yanıt veren Insight isimli bir derginin de olduğunu kaydetti.

KAICIID heyeti de, Dâru’l-İftâ’nın, Mısır’da, Arap bölgelerinde ve dünyanın her ülkesinde bir arada yaşama ve diyaloğu yayma çabalarına dair takdirini ifade etti.