Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Nahda Barajı müzakerelerine Dünya Bankası’nın da katılmasını teklif etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Etiyopyalı mevkidaşı Workneh Gebeyehu ile Etiyopya’nın Başkenti Adis Ababa’da gerçekleştirdiği görüşmede, Etiyopya tarafından Nil Nehri üzerine kurulan Nahda Barajı’na dair görüşmeleri yürüten üçlü konseyin çalışmalarına, Dünya Bankası’nın da istişare tarafı olarak katılması için çağrı yaptı.

Konuya dair bir açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Ahmet Ebu Zeyd, Dünya Bankası’nın sahip olduğu geniş teknik uzmanlıkla Nahda Barajı’na dair teknik müzakerelere önemli katkılar sunabileceği ve Kahire’nin bu konuda Dünya Bankası’nın tecrübelerine güvendiğini söyledi.

Teknik konularda anlaşmaya varılamadı

Mısır yönetimi tarafından, konuya ilişkin olarak, dün yapılan açıklamada, “Nahda Barajı’na ilişkin yürütülen teknik çalışmalarda henüz anlaşmaya varılamadı” denildi.

Sözcü Zeyd, konuya dair yaptığı açıklamada, Etiyopya Dışişleri Bakanı Gebeyahu’nun, Mısır Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, Etiyopya’nın, üç ülke arasında varılan ilkesel anlaşmaya uyduğunu ve üçlü komitenin çalışmalarının başarılı olmasını istediğini bildirerek, “Etiyopya, Mısır’ın su sorunu yaşamasını istemiyor” dediğini bildirdi.

Etiyopya tarafının, Şukri tarafından yapılan Dünya Bankası’nın üçlü komitenin çalışmalarına katılması teklifini inceleyeceğini bildirdiğini sözlerine ekleyen Zeyd, “Dışişleri Bakanı Şukri, söz konusu teklifini Sudan’a da bildirecektir” şeklinde konuştu.

Ebu Zeyd, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Şukri, Mısır’ın su konusundaki hassasiyetlerini ve bu konuda sadece iyi niyet ifadelerine güvenemeyeceğini bir kez daha bildirmiştir. Ancak, üçlü komitenin Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında varılan ilkesel anlaşmanın, başta Nahda Barajı’nın yapım ve işletim şartlarına ilişkin maddeleri olmak üzer bütün maddelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

Komite 6 yıl önce kurulmuştu

Nil Nehri’nin kaynağının bulunduğu Etiyopya ile nehrin geçtiği Mısır ve Sudan arasında, Etiyopya tarafından Nil Nehri üzerine kurulacak Nahda Barajı nedeniyle Mısır’ın Nil sularından yaklaşık 55.5 milyon metreküp kaybedecek olması nedeniyle 6 yıl önce görüşmeler başlamıştı. Üç ülke, Eylül 2016’da Nahda Barajı’nın yapımından kaynaklanacak sorunların giderilmesi gerekli teknik araştırmaları yürütecek ortak bir komite oluşturmuştu.