Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Nahda Barajı toplantısının ertelenmesine karşı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Nahda Barajı konusunda 24-25 Şubat’ta yapılması planlanan Bakanlar düzeyindeki toplantının, Etiyopya tarafından gelen ertelenme talebi üzerine üç ülke lideri tarafından belirlenen tarihte yapılmasını beklendiği belirtildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakanlığın, üç ülkenin Su Kaynakları ve Dışişleri Bakanları’nın yanı sıra, istihbarat servis başkanlarının da katılacağı toplantının ertelenmesi için Sudan tarafından daha önce bir talepte bulunulduğunu söyledi.

Zeyd, “Etiyopya’yı toplantıyı ertelemeye iten koşulların farkında olmakla beraber, liderlerin, üç ülke halkının çıkarına olacak şekilde, Nahda Barajı meselesindeki mevcut teknik farklılıkları çözmek için belirledikleri zaman çerçevesine bağlı kalmasını umuyoruz. Herkesin çıkarlarını koruyan bir çözüm bulmak için acilen hareket etmeye ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

Etiyopya hükümeti, birkaç gün önce Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn’ın istifasını sunmasından sonra, ülkede yaşanan şiddet olayları ve protestolar nedeniyle 2. kez olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği duyurmuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Sudanlı mevkidaşı Ömer el-Beşir ve Etiyopya Başbakanı, geçtiğimiz ayın sonunda yapılan Afrika Birliği Zirvesi’nin oturum aralarında bir toplantı yaparak, Nahda Barajı’nın teknik çalışmalarını bir ay içinde tamamlama konusunda anlaşmaya varmışlardı.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Sisi, baraj dosyasıyla ilgili olarak Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında herhangi bir krizin bulunmadığını vurgulamıştı.