Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Nil Havzası’ndaki su payını güvence altına almaya çalışıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın ana tatlı su kaynağı olan Nil Nehri’ndeki payını koruma çabası çerçevesinde Kahire, Nil havzasında yer alan ülkelerle işbirliğini arttırma çalışmalarına girişti. Nil Sular İdaresi Başkanı Ahmed Bahauddin dün yaptığı açıklamada, Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığının Uganda’nın batısındaki Kasiisi bölgesindeki sel riskini önleme projesinin toplam yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini belirtti. Bahauddin, bu durumu iki ülke arasındaki işbirliği ilişkilerinin zirve noktası olarak değerlendirdi.

Mısır, Etiyopya’nın Nil’in iki kolundan biri üzerine Hedasi (Nahda/Rönesans) Barajı’nı inşa etmesi sebebiyle birkaç yıldır Etiyopya ile ihtilaf yaşıyordu. Bu bağlamda Kahire, barajın yaklaşık 55,5 metreküplük su payını tehdit ettiğini iddia etmişti. Gözlemcilere göre, Mısır’ın mevcut politikası, iddiasına dair destek kazanmak amacıyla havza üzerindeki diğer ülkelerle ilişkilerini güçlendirme yoluna girecek. Bunu ise herkese fayda sağlayan bir kalkınma projesi aracılığıyla yapacak.

Su işleri uzmanı ve Ortadoğu Sulama Bakanı Danışmanı Dr. Ziyadeddin el-Kavsi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Nil suyu, her yıl 1600 milyar metreküpe ulaşıyor. İki Nil ülkesi (Mısır ve Sudan), bu sudan 84 milyar metreküpe, yani yüzde 5 civarında kullanıyor. Geriye kalan yüzde 95 ise, havzadaki diğer ülkeler tarafından tüketiliyor veya büyük bir kısmı buharlaşmayla kayboluyor” açıklamasında bulundu.

Nil Suları İdaresi Başkanı Bahauddin ise dün yaptığı açıklamada, Uganda’daki sel riskini önleme projesinin, kazıma çalışmalarını, nehir yolunun temizlenmesini ve nehrin büyük kayalardan arındırılmasını da kapsadığını belirtti. Başkan, Nyamomba Nehri’ndeki kazı ve temizleme çalışmalarının tamamlandığını da açıkladı.

Bahauddin ayrıca, “Kateri Okulu ve Kilisesi, Road Barrier Okulu ve Klimbie Hastanesi mevkiindeki kayadan oluşturulan set çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamındaki son mevkilerdeki çalışmaların da Şubat 2018’de bitmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bu projenin, Mısır ve Uganda’daki Su Kaynakları Bakanlıkları arasında 2016 yılında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde gerçekleştiğini söyleyen Bahauddin, projenin birkaç aşamada uygulandığını ve ilk aşamanın Uganda’da faaliyet gösteren en büyük Mısırlı şirketlerden biri tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Projenin ilk aşaması, Kasiisi eyaletindeki Nyamomba Nehri’ni temizleme çalışmalarını içeriyor. Bu bağlamda sellere karşı korunmaları için nehir boyunca 4 hayati bölgeye kayadan setler oluşturuldu.

Nil Suları İdaresi Başkanı, bu projenin, su kaynakları ve sulama alanlarında Uganda ile ikili işbirliğini geliştirmede bir zirve konumunda olduğunu kaydederken, Uganda’daki Su İşleri ve Çevre Bakanlığı’nın Batı Uganda’daki Kasiisi bölgesinde yaşanan sel felaketlerinin etkilerini azaltmaya yönelik yaptığı acil yardım talebine cevaben oluşturulduğunu belirtti. Öyle ki Uganda’da son 20 yılda büyük sel felaketleri yaşanırken, dağlık alanlardaki şiddetli heyelanların ve kayaların hareketleri, bölge sakinleri ve çiftçiler açısından, ayrıca sığır ve kuş yetiştirilen alanlarda önemli insan ve maddi kayıplara neden oldu.

Bahaeddin, o dönemde Mısır’ın, Uganda’ya sel felaketlerinin tehlikelerinden korunmaları için destek ve teknik yardım sağlamaya hazır olduğunu bildirdiğini açıkladı ve bu bağlamda “Bölgeyi incelemek ve projeyi acilen uygulamak için gerekli bilgileri toplamak üzere Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığından uzman bir heyet bölgeye gönderildi.” dedi.

Projenin uygulandığı bölge halkı ise, Uganda’nın batısında yer alan Kasiisi eyaletindeki yaşamlarının ve mallarının korunmasına katkıda bulunacak bu projeye dair, Mısır hükümetine teşekkürlerini iletti.