Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Ordusu, Kuzey Sina’daki terör yuvalarını imha etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Ordusu, Kuzey Sina’da yer alan tekfirci grup elamanlarının kullandığı birçok terör yuvasını ettiklerini duyurdu. Süveyş kanalı Kuzey Sina geçişinde, patlayıcı üretiminde kullanılan ekipman ve malzemeler ele geçirilerek büyük bir kaçakçılık operasyonunun engellendiğini ilan etti.

Ordu, Eylül 2015’ten itibaren, Kuzey Sina’daki şehirlerde terör yuvalarını ortadan kaldırmak için başlattığı ‘Şehitlerin Hakkı’ operasyonlarını, polisin ve terörle mücadele birimlerinin yardımıyla genişletti.

Sina’daki en önemli silahlı grup olan Ensar Beyt el-Makdis, 2014 yılının kasım ayında terör örgütü DEAŞ’a biat etmiş ve ‘Sina Vilayeti’ ismini almıştı. Polis ve ordunun bölgeyi hedef alması sonucu, her iki taraftan da yüzlerce kişi ölmüş ve operasyonlar Kahire’ye kadar uzanmıştı.

Mısır Silahlı Kuvvetler Resmi Sözcüsü Albay Tamer Rıfai, “İkinci Saha Ordusu’ndaki Kolluk Güçleri, El Ariş, Refah ve Şeyh Zuwaid kentlerindeki terör noktalarını ortadan kaldırmak ve Kuzey Sina’daki terörü kökünden kazımak için ‘Şehitlerin Hakkı’ operasyonun dördüncü aşamasındaki faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

Sözcü, dün yaptığı açıklamada, “Mısır Kuvvetleri, tekfirciler grubu elemanlarının saklandığı ve içerisinde patlayıcıların üretiminde kullanılan silahlar, mühimmat, elektronik cihazlar, kameralar, haberleşme cihazları, askeri elbiseler, kitaplar ve belgeler bulunan terör yuvalarını imha etmeyi başardı” dedi.

Albay Rifai, diğer bir operasyonda da, İkinci Saha Ordusu’ndaki Kolluk Güçleri’nin, Süveyş Kanalı Kuzey Sina geçişlerinde yer alan önemli bir kaçakçılık operasyonunu engellediklerini ve patlayıcı üretiminde kullanılan malzemelerin, bilgisayar ve iletişim araçlarının ele geçirildiğini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi üyeleriyle dün bir toplantı gerçekleştirdi. Terör unsurlarını Sina’dan temizlemek için kararlaştırılan askeri planlar konuşuldu. Sisi, Mısır’ın güvenliğini ve istikrarını korumak için gerekli tedbirleri almaya ve harekete geçmeye devam etmek gerektiğini vurguladı.

Mısır güvenlik kaynakları, 14 Temmuz’da Hurgada şehrinde 3 yabancının öldürülmesine neden olan saldırıyla ilgili, polisin soruşturması sonucu saldırganın DEAŞ terör örgütü destekçilerinden olduğunun ortaya çıktığını açıkladı.
Güvenlik makamları, 2 Alman vatandaşının öldürüldüğü saldırıyla ilgili, Abdel-Rahman Şems el-Din (28) adında bir genci tutukladı. Saldırıda yaralanan Çek Cumhuriyeti vatandaşı Kahire’deki hastanede hayatını kaybetmişti.

Mısır güvenliğinden bir kaynak, Milli Güvenlik soruşturmasında, saldırı noktasının Nil Deltası’ndaki Kafr’üş Şeyh Valiliği olduğuna işaret edildiğini açıkladı. Saldırgan, iş arama bahanesiyle bir halk otobüsüyle Hurgada şehrine gelmiş, bir bıçak ve bilet satın alıp plaja girmiş ve turistlere saldırmıştı.

Diğer taraftan, Kahire Ceza Mahkemesi, Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yanısıra İhvan lider ve üyelerinin yeniden yargılanacağı duruşmayı ertelemeye karar verdi. Bir sonraki duruşma tarihini 14 Ağustos olarak belirledi.

Yargıtay geçtiğmiz kasım ayında, Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve yardımcısı Rashad el-Bayumi hakkındaki ölüm cezası kararını bozmuştu. Ayrıca, diğer 20 sanık için verilen ömür boyu hapis cezasının iptal edilmesi ve yeniden yargılanmasına karar verilmişti.