Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ordusu: Sina Yarımadası’nda 10 militan öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ordusu, bugün, geçtiğimiz ay Sina’da güvenlik güçleriyle ortaklaşa başlatılan ‘2019 Sina Operasyonu’ kapsamında 10 militanın öldürüldüğünü duyurdu.

Mısır Ordusu Sözcüsü Albay Temir er-Rifai, terör mevzilerinin temizlenmesi sırasında çıkan çatışmalarda Mısır ordusuna mensup 4 askerin öldüğünü, 3’ünün de yaralandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’ndaki güvenlik birimleri ile işbirliği içinde, Ariş şehrindeki terk edilmiş binalardan birinde olduklarına dair istihbarat aldıktan sonra, Tekfirciler grubundan çok tehlikeli 10 militanın etkisiz hale getirildiğini söyleyen Sözcü, 245 şüphelinin de gözaltına alındığını ve durumlarının incelenmesinin ardından bazılarının serbest bırakıldığını kaydetti.

Sözcü, teröristlere ait dağlık bölgelerde bulunan 145 barınak ve deponun yanı sıra, çok sayıda otomobil, motorsiklet ve sahte plakanın ele geçirilerek imha edildiğini bildirdi.

Ayrıca er-Rifai, Mısır Hava Kuvvetleri’nin batı sınırına girmeye çalışan, silah ve mühimmat yüklü 11 aracın tespit edilmesi üzerine düzenlenen hava harekatında belirlenen hedefleri imha ettiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, 29 Kasım tarihinde yaptığı konuşmasında, “Genelkurmay Başkanı’na, Mısır halkı önünde Sina’da güvenlik ve istikrarın sağlanması ve terörün kökünden yok edilmesi için 3 ay süreyle sorumluluk veriyorum” demişti.

Sisi’nin bu kararı, Sina’nın kuzeyinde yer alan Ravza camisinde 311 kişinin ölümüne neden olan saldırıdan sonra gelmişti.