Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ordusu Sina’da 16 ‘Tekfirci’yi öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ordusu tarafından bugün yapılan açıklamada, ‘2018 Sina Operasyonu’ kapsamında düzenlenen operasyonlarda, Tekfirciler grubundan 16 kişinin öldürüldüğü, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Mısır Ordusu Resmi Sözcüsü Albay Temir er-Rifai, operasyonlarda 1 subayın hayatını kaybettiği, 4 askerin ise yaralandığını belirtirken, dağlık bölgede bulunan Tekfirciler grubundan 3 kişinin yakalandığını ve 16’sının etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Operasyonun son 4 gününe dair açıklama yapan er Rıfai, hava saldırılarında teröristlerin üs olarak kullandıkları yerler de dahil olmak üzere 9 hedefin imha edildiğini söyledi.

Geniş kapsamlı operasyonlarda silah ve mühimmatların gizlendiği bir yer altı deposunun da tespit edildiğine değinen Rıfai, 34 Grad füzesi, 4 RPG roketatar ve büyük miktarlarda C-4 ve TNT patlayıcının ele geçirildiği bilgisini verdi.

Mayınlarda dolu tünel

Şeyh Zuveyd şehrinde, patlayıcı üreten bir tesise baskın yapıldığını ve içerideki patlayıcıların ele geçirilip imha edildiğini belirten er Rıfai, Mısır ordusuna bağlı askeri mühendislerin sınır bölgesindeki bir evde, askerlerin geçeceği düşünülerek 83 adet mayının yerleştirildiği bir tünele ait girişi bulduklarını ve tüneli havaya uçurduklarını söyledi.

Operasyon kapsamında plakasız 32 motorsiklet, 6 araba, 6 kenevir tarlası ve 4 bin 680 kilodan fazla uyuşturucun ele geçirilip imha edildiğini vurgulayan sözcü, Mısır sınır muhafızlarının, hava kuvvetleri ile işbirliği içinde, Mısır topraklarına batı yönünden sızmaya çalışan 5 SUV aracın hedef alınarak imha edildiğini bildirdi.

Güvenlik güçlerinin operasyonlarının Mısır’ın bütün bölgelerinde devam ettiğini kaydeden sözcü, İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde, Sina’nın kuzeyi ve merkezindeki vatandaşların bütün temel ihtiyaçlarının karşılandığını da sözlerine ekledi.