Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ordusu, teröre karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ordusu, bugün, Sina Yarımadası’nın orta ve kuzey kesimleri ile Nil Vadisi’nin batısında, terör unsurlarına karşı kapsamlı bir askeri operasyon başlattı.

Mısır Ordusu Resmi Sözcüsü Kurmay Albay Tamir el-Rufai, bugün yaptığı açıklamada, Kuzey Sina’da başlatılan operasyonun “Cumhurbaşkanı ve Ordu Başkomutanı Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanlığı’nın emriyle” başlatıldığını söyledi.

İşbirliği çağrısı

Açıklamasında, bütün Mısır vatandaşlarına ordu ile yardımlaşma çağrısı yapan el-Rufai, “Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, ülkenin her köşesindeki Mısır vatandaşlarına terör unsurlarına karşı operasyona başlayan ordu güçleriyle güvenilir bir yardımlaşma sergilemeleri ve terör unsurlarını güvenlik güçlerine ihbar etmeleri çağrısı yapıyoruz” dedi.

Görgü tanıkları, sabah saatlerinden itibaren savaş uçakları ve helikopterlerinin ordunun en büyük ikinci karargahının bulunduğu Sina yakınlarındaki İsmailiye kenti üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Ordu tarafından, operasyona dair yapılan ilk yazılı açıklamada ise operasyonun Mısır’ın dış bağlantı noktalarında devlet otoritesini güçlendirmek ve terör unsurlarının bulunduğu bölgeleri güven altına almak amacıyla başlatıldığı ifade edildi.

Operasyon, 26 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesine denk geliyor.

Mısır ordusu ve güvenlik güçleri, Sina Yarımadası ile ülkenin kara ve deniz sınırlarında terörist unsurlara karşı operasyonlar yürütüyor.