Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ordusundan, ‘2018 Sina Operasyonu’ açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ordusu, terörle mücadele kapsamında, iki haftadır Sina, Delta, Nil Vadisi’nin batısında yürütülen ‘2018 Sina Operasyonu’nun son durumuna dair açıklama yaptı.

Mısır ordusu resmi sözcüsü Albay Temir er-Rifai, düzenlediği basın toplantısında, polisin de katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlarda bugüne kadar 7 askerin hayatını kaybettiği, 6 askerin yaralandığı ve çıkan çatışmalarda Tekfirciler grubundan 71 militanın etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Hava saldırılarında, militanlara ait 158, topçu atışlarıyla da 413 noktanın hedeflendiğini açıklayan sözcü, teröristler bölgeden temizlenene kadar operasyonlara devam edeceklerini söyledi.

Sözcü açıklamalarına şöyle devam etti, “Mısır’ın dört bir yanındaki terör kalelerine karşı, arama-tarama, terör hedeflerine saldırma, Kuzey ve Orta Sina’da suç işleyen Tekfirciler unsurlarını temizleme, silah ve mühimmat kaçakçılığını önleme ve terör unsurlarının ülkeye sızmasını önleme amaçlı yürütülen operasyona, hava kuvvetleri ve sınır muhafızlarının işbirliği ile devam edeceğiz.”

2018 Sina Operasyonu kapsamında, DEAŞ’a biat eden ve geçtiğimiz yıldan beri yüzlerce asker ve polisi öldüren 5 militanın yakalandığını belirten sözcü, C-4 ve TNT’den oluşan, 393 patlayıcının da ele geçirilerek imha edildiği bilgisini verdi.

Sözcü, Tekfirciler Grubu unsurlarını desteklediklerinden şüphelenilen bin 852 kişinin yakalandığını, haklarında yasal işlem başlatıldıktan sonra, hiçbir olaya karışmadıklarını ispat eden birçok kişinin de serbest bırakıldığını söyledi.

Rifai, Kızıldeniz’de Fransa ve Mısır’ın gerçekleştirdiği ‘Kleopatra 2018’ isimli deniz tatbikatına da değinerek, iki taraftan da Mistral tipi helikopter gemisinin, Gowind tipi fırkateynler, roketatar gemileri, hücumbotlar ve diğer silahların katıldığı, bugün sona erecek olan tatbikatın 2018 Sina operasyonu ile eş zamanlı yapıldığına da dikkati çekti.