Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük askeri üssünü açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, İskenderiye’nin batısındaki el-Hamam şehrinde Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne ait ‘Muhammed Necib Askeri Üssü’nü açtı. Şarku’l-Avsat’ın haberine göre, Muhammed Necib Askeri Üssü, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük askeri üssü.

Açılışa, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, Mekke Bölgesi Valisi Prens Hamad Bin İsa El Halife ve Libya Ulusal Ordusu Başkomutanı Halife Hafter katıldı.

Sisi törende yaptığı konuşmada, terörün vatandaşların günlük hayatını bozmasına ve ekonomik reform eksikliği oluşturmasına izin vermeyeceklerini, terörle mücadelede ek önlemler alınacağını ve ekonominin gelişmesi için daha fazla çaba göstereceklerini, bunun Mısır halkının özlem, umut ve isteklerinin gerçekleştirmesindeki tek yol olduğunu vurguladı.

Sisi, terörizm olgusunun çok karmaşık ve birden fazla yönü bulunduğunu, fakat belki de en önemlisinin devletlerin ‘uzun sabır’ ile terörizm, onun finansmanları, lojistik destek ve medya destekleri ile mücadele etmesi olduğunun altını çizdi.

Mısır’da birçok nedenden dolayı disiplinli bir ekonomik yapının olmadığını ve ekonomik krizlerin yaşandığına dikkat çeken Sisi, düşünülmüş ve yapılandırılmış bir sistemle kuvvetli bir reform uygulayacaklarını söyledi. Sisi Arap yatırımların kapılarını açmasının rastgele olmadığını, nüfus artışı ile yabancı istihdam olanaklarının artması ve bütçe dengesizlikleri gidermek için sosyal koruma programlarının uygulanacağını vurguladı.

Muhammed Necib Askeri Üssü’nün açılışına katılan Arap liderler için Kara Kuvvetleri resmi geçit töreni yaptı. Açılış törenine, yeni mezunlar dahil, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin bütün Askeri Enstitüleri katıldı.

Muhammed Necib Askeri Üssü, silahlı kuvvetleri geliştirmek için kurulan Askeri Mühendislik Kurumu dahil bin 155 tesis içeriyor.

Askeri üste, muharebe eğitim sistemi ve uzmanlık eğitimi alanları için 72 kompleks bulunmakta. Bin 600 kişilik çok amaçlı konferans salonu var. Salon savaş oyunları için, son teknolojiyi içeren bir merkez olarak donatıldı. Askeri üste; Merhum Başkan Muhammed Necib adına bir müze, 2 bin kişilik cami, kapalı spor salonu, futbol salonu, yüzme havuzları, basketbol, hentbol ve voleybol sahaları da bulunmakta.