Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Parlamento İşleri Bakanı Mervan seçimi boykot edenleri hedefe aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Parlamento İşleri Bakanı Ömer Mervan, Mart ayının sonu gibi düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimini boykot etme çağrılarını hedefe aldı.

Mervan konuya ilişkin açıklamasında, ‘’Seçimi boykot etme çağrısı yapanlar eğer kendilerinin halk nezdinde bir etkisi olduğunu düşünüyorlarsa neden aday olmuyorlar?’’ ifadelerini kullandı.

Mervan’ın bu sözleri Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin Almanya dönüşü yaptığı açıklamanın ardından geldi. Şükri konuşmasında, ‘’Mısır Hükümeti özgür ve adil seçimleri gerçekleştirmeye kararlıdır’’ demişti.

Kahire’de önceki gün düzenlenen, ‘Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Ulusal Basın Konferansı’na katılan Parlamento İşleri Bakanı Ömer Mervan yaptığı konuşmada, ‘’Cumhurbaşkanlığı seçimleri için evrakını teslim etmeyen birine ‘potansiyel aday’ denilmesi yanlıştır. Potansiyel aday dediğiniz kişi evraklarını seçim kuruluna teslim eden ve kurulun kendisi hakkındaki nihai kararı vermesini bekleyen kimsedir’’ dedi.

Mervan gazetecilerin toplumda ‘aydınlatma’ ve ‘bilinçlendirme’ rolünü üstlendiğine işaret ederek, ‘Seçimi boykot etmeye yönelik çağrıların ve bunun olumsuz etkilerinin’ tartışılması gerektiğini belirtti. Bakan ayrıca ‘Halkın kendi kendisini yönetmesi anlamına gelen seçimlere katılımın teşvik edilmesi gerektiğini’ ifade etti.

Samih Şükri Alman mevkidaşı ile bir araya geldi

Öte yandan Almanya ziyaretinde resmi temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen panelde Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile bir araya geldi. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Sina yarımadasındaki durumlar, sınır güvenliği ve Mısırlı turistlerin durumu ele alındı.

Şükri yaptığı açıklamada, ‘’Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adil bir süreçte gerçekleşmesi Mısır’ın demokrasiye olan bağlılığının kanıtıdır’’ dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd ise, Samih Şükri ile Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin görüşmelerine ilişkin dün yaptığı açıklamada, “İki ülke mevcut ilişkilerin geliştirilmesinde kararlılığını dile getirdi. Ayrıca Temmuz 2016’da iki ülke arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması uyarınca, terörle mücadele, yasadışı göç ve güvenlik gibi konular başta olmak üzere tüm alanlarda işbirliği devam ettirilecek” ifadelerini kullandı.

Ebu Zeyd, açıklamasında Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile görüşmesi sırasında Samih Şükri’nin 170 milyon euro değerindeki mevcut anlaşmanın ikinci adımını uygulamaya koymak ve yeni bir sözleşme imzalama talebini ilettiğini kaydetti.

Açıklamada Şükri’nin Mısır’daki Alman yatırımlarını önemsediklerini ifade ettiği buna karşılık da Alman Bakanın, “Mısır, Almanya’nın güçlü ve istikrarlı bir ortağı olduğunu ispat etmeyi başardı’’ şeklinde cevap verdiği belirtti.