Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Petrol Bakanı: Kimsenin Kıbrıs ile yapılan sınır anlaşmasına itiraz etme hakkı yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla, Türkiye’nin, Mısır ve Kıbrıs arasındaki deniz sınırı konusundaki sözleşmeyi tanımaması ve bölgede petrol aramaya yönelmesinin Kahire için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyledi.

Molla Cuma günü verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı; “Kıbrıs ile Mısır arasındaki sınır anlaşması 2013 yılından bu yana yürürlükte. Sınır çizgilerini gösteren haritalarla birlikte Birleşmiş Milletler’de kayda geçirildi. Kimsenin buna itiraz etme hakkı yok. Eğer keşif yapacaklarsa, bunu Kıbrıs sınırında kalan bölgede yapacaklar.”

Anlaşma uyarınca Zuhr petrol rafinerisi bulunana kadar arama ve keşif çalışmalarının yapıldığını ve akabinde kalkınma ve üretim projelerine başlandığını ifade eden Molla, sözlerini şöyle sürdürdü; “Eğer bir itiraz etselerdi bundan önce de ederlerdi. Bu rafineriyi gizlice kurmadık. Sınırlarımızı biliyoruz. Endişe edecek hiçbir şey yok.”

Mısır’ın yoluna devam edeceğini ve projelerini tamamlayacağını vurgulayan Molla, “Ekonomik olarak kontrolümüzde olan toplarımız için son noktaya kadar savaşacağız” dedi.