Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır piskoposunun ölümü gizemini koruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

29 Temmuz’da bir manastırda ölü halde bulunan Mısır piskoposu Epiphanius’un ölümü gizemini koruyor. Raporlar, 64 yaşındaki piskoposun boynunun kırıldığını belirtirken, Ortodoks Kilisesi de güvenlik ve yargı makamları tarafından başlatılan soruşturmaların sonuçlarını bekliyor.

Kilisenin resmi sözcüsü Pavlos Halim Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Soruşturma, halen kilise dışında devam ediyor. Soruşturmayı bekleyeceğiz. Açıklama yapmadan önce gizemin aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Epiphanius, 2013 yılında kilise tarafından Kahire’nin kuzeybatısındaki Buheyre’de bulunan Vadi el-Natrun’daki Anba Ebu Makar manastırında piskopos olarak görevlendirildi.

Kilise tarafından yayınlanan bir bildiride, “Piskopos Epiphanius, Vadi el-Natrun’daki mukaddes Macarius manastırında ölü bulundu. Onun ölümü hala gizemini koruyor. Resmi kurumlar olayı araştırıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Kilise, piskoposun cenaze törenine ve tarihine dair henüz net bir açıklama yapmadı.

Mısır basını ise kilise kaynaklarından, Epiphanius’un boynunun kırıldığını aktardı.

Öte yandan Kıpti Ortodoks Patriği II. Tavadros, Piskopos Epiphanius’un hayatının, çeşitli din bilimleri konusunda farklı öğreti ve çalışmalarla geliştiren, alçakgönüllülük, tarafsızlık ve Tanrı’ya ibadet ile dolu olduğunu vurguladı.

İskenderiye Kütüphanesi Müdürü Dr. Mustafa el-Feki ise Epiphanius’un ölümüne dair başsağlığı dileğinde bulundu. Yetkili piskoposun, kütüphanede Kıpti Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu ve “Miras Kitapların Yeniden Canlandırılması” projesinin teknik komite üyesi olduğunu vurguladı

El-Feki, “Vatan ve kültür hizmetinde gayretli bir şekilde yer alan alçakgönüllü ve bilge biriydi” şeklinde konuştu.