Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır resmi haber ajansı MENA hacklendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Muhammed Nebil Hilmi

Kahire Ceza Mahkemesi, ‘Rabia meydanında silahlı oturma eylemi düzenlenmesi’ davası çerçevesinde Cumartesi günü görülen duruşmada 75 Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi hakkında idam kararı verdi. Bunun ardından Mısır resmi haber ajansının (MENA) sitesi hackerlar tarafından siber saldırıya uğradı.

Dün öğle saatlerinde haber ajansının resmi internet sitesi ve özel uygulamasında büyük bir görüntü ortaya çıktı. Görüntüde hakkında idam cezası verilen 75 kişi arasında yer alan İhvan yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci’nin resminin yanı sıra Türk bayrağı yer aldı.

Fotoğrafta yer alan Türkçe ve Arapça metinde, “suçsuzlara zulmedildiği” ve “Farklı düşünenler için dar ağaçları hazırlandığı” iddia edilerek, “Haklı davamızdan vazgeçeceğimizi mi sandınız” ifadeleri yer aldı.

700 kişinin yargılandığı davada 75 kişiye idam cezası

Kahire Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Cumartesi günü İhvan’ın onlarca lideri ve üyesini idam cezasına çarptırdı. Mısır’da 2013 yılında gerçekleşen askeri ihtilalin ardından eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri tarafından Rabia Meydanı’nda düzenlenen oturma eylemi nedeniyle 700 kişinin yargılandığı davada 75 kişiye ölüm cezası verildi. İdam cezası verilen sanıklar arasında İhvan liderlerinden Essam el-Erian, Muhammed el-Biltaci, Saffet Hicazi ve ‘Müslüman Kardeşler Müftüsü’ olarak bilinen Abdurrahman el-Berr yer alıyor.

Site yeniden normal yayınına döndü

Öte yandan MENA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Ali Hasan Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Pazar günü öğleden sonra saat 14:00 sularında gerçekleşen siber saldırının ajansın teknik görevlilerince engellenmeye çalışıldığını belirtti. Siber saldırının kaynağının tespit edilip edilmediği konusunda ise Hasan, “Ayrıntılı bilgi vermek için henüz çok erken. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Bir saat süren siber saldırının ardından saat 15:00 sularında site yeniden normal yayınına devam etti.

1955 yılında Mısır gazetelerine ait bir anonim şirket olarak kurulan MENA daha sonra 1960 yılında kamulaştırıldı. Diğer basın kuruluşları gibi Cumhurbaşkanlığı kararıyla kurulan devlete ait ‘Medya Üst Düzenleme Kurulu’na bağlı olan MENA, Arapça, İngilizce ve Fransızca olarak 3 ayrı dilde yayın yapıyor.

Mısır’da İhvan’a üyesi bin 589 kişinin mal varlığı hazineye devredildi

Öte yandan Mısır’da İhvan’ın mal varlığının idaresine ilişkin meclis çatısı altında oluşturulan ve Müsteşar Muhammed Yasir Ebu’l Futuh başkanlığındaki Müslüman Kardeşler Mal Varlığını Denetleme Kurulu, terör örgütü listesine eklenen İhvan’a destek verdikleri gerekçesiyle bin 589 kişinin mal varlıklarının yanı sıra çeşitli sektörlerden 118 şirket, bin 133 sivil toplum kuruluşu (STK), 104 okul, 69 hastane, 33 internet sitesi ve bir uydu kanalına yakın bir tarihte el koymuştu. El konulan malların hazineye devredilmesine karar verildiği aktarıldı.

Kurul tarafından dün yapılan açıklamada çeşitli kaynaklardan, bu mali kaynakların ülke çıkarlarına zarar verecek örgütsel faaliyetlerin desteklemesi için yasadışı yollarla elde edilen gelirlerle yeni bir plan hazırlığı yapıldığı bilgisi aldıkları ve bu bilginin İhvan örgütünün liderleri ve kadroları tarafından da doğrulandığı belirtildi.

İhvan’nın Mal Varlığını Denetleme Kurulu’na göre İhvan üyeleri, şirketler, okullar, hastaneler, tıp merkezleri ve STK’ların çeşitli gelirlerinin terör grubunun faaliyetlerini finanse edebilmesi için en büyük paya sahip olması veya adil olarak paylaşılması şartıyla kendilerine aktarılması işlemini gizlediklerini belirtti.

Kurulun 2016 yılındaki son resmi verilerine göre, İhvan üyelerinin varlıkları, işletmeler ve grup üyelerinin sahibi olduğu okulların toplam değeri yaklaşık 455 milyon dolardı.