Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Savunma Bakanı: Afrika ülkeleriyle askeri ilişkileri güçlendirmek istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Orgeneral Sıdkı Subhi, “Mısır silahlı kuvvetleri, Afrika kıtasındaki tüm mevkidaşları ile seçkin bir iş birliğini, askeri ilişkilerini desteklemeyi ve geliştirmeyi amaçlıyor” dedi. Savunma Bakanı Yardımcısı Tümgeneral Mithat el-Nahhas, 4 Mayıs’ta Afrika Kıtası’nın 39 ülkesinden gelen öğrencilerin mezuniyet töreni sırasında Bakan Subhi adına yaptığı konuşmada “Mısır, her öğrencinin kendi imkanları ve askeri kurumlar dâhilinde ilimle birlikte olmasını memnuniyetle karşılıyor” dedi
Mısır Silahlı Kuvvetleri, kuruluşlarında ve enstitülerinde eğitimlerini tamamlayan 39 Afrika ülkesinden 174 gurbetçinin mezuniyetini kutladı.

Silahlı Kuvvetler Eğitim Birimi Başkanı Binbaşı Nasır Asi, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Mısır Kalkınma Ajansı ile iş birliği içinde Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerin hazırlık ve eğitiminde iş birliği ve faaliyet alanlarına değinen bir konuşma yaptı. Asi, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’nın dost ve kardeş ülkelerle askeri iş birliği ufkunun, gelen öğrencilerin hazırlık ve niteliklerini genişletmek ve birçok alanda beceri aktarımı ve değişimi için her türlü olanağı sağladığına dikkati çekti. Törende, çeşitli sınıfların hazırlık aşamalarını içeren bir de kısa film de yayınlandı.

Yaşça büyük olan öğrenciler tören sırasında halklarına ve ülkelerine karşı görevlerini yerine getirmelerini sağlayan bilgi ve uzmanlıkları kendilerine kazandırdığı için Mısır silahlı kuvvetlerine teşekkür etti.

Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Sened Luza, Afrika Kıtası halklarını ve ülkelerini destekleyebilecek, Mısır’daki siyasi ve diplomatik çabaları güçlendirebilecek ve birçok alanda kalkınma çabalarını destekleyebilecek kadroları hazırlamak ve geliştirmek için Mısır Kalkınma Ajansı tarafından temsil edilen silahlı kuvvetler ve Dışişleri Bakanlığı arasındaki iş birliğine övgüde bulundu.

Silahlı kuvvetler komutanları törenin sonunda Afrika ülkelerinden gelen büyükelçiler ve askeri ataşeler eşliğinde öğrencilere mezuniyet diplomaları takdim edildi.

Ülkede terörle mücadele sürüyor. Mısır ordusu ve polisi, terör gruplarına karşı 9 Şubat’tan bu yana yürüttüğü 2018 Sina Operasyonu kapsamında Sina’nın kuzey ve merkez bölgelerinde güvenlik önlemlerini artırdı.