Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Savunma Bakanı’ndan yaralı askerlere ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Velid Abdurrahman

Mısır Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Orgeneral Sıdkı Subhi, alçak terör saldırılarının silahlı kuvvetleri görevlerini yerini getirmekten ve vatanları için çalışmaktan alıkoyamayacağını belirtti. Silahlı kuvvetlerin vatanın güvenliğini hedef alanların engellenmesi için yaptığı fedakârlıklara övgüde bulunan Subhi, askerlerin fedakârlık, çalışma ve sadakatin en güzel örneğini ortaya koyduklarına dikkat çekti.

Savunma Bakanı Sıdkı Subhi dün, Sina’daki terör saldırılarında yaralanan ve halen tedavi gören Mısırlı askerlere gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ülkenin halkı ve ordusu ile vatanın her bir karış toprağında güvenliği ve istikrarı sarsmaya yönelik bütün girişimleri ortadan kaldırmak için çalıştığını vurguladı.

Mısır ordusu ve polisi, 9 Şubat’tan bu yana Sina’nın merkezinde ve kuzeyinde, bölgeyi radikallerden ve suç örgütlerinden temizlemek için büyük bir askeri operasyon gerçekleştiriyor. Operasyonun ismi ise ‘Kapsamlı Yüzleşme Sina 2018 Operasyonu” olarak biliniyor. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, geçen aralık ayının sonunda orduya ve polise, terörün kökünden temizlenmesi için bütün gücün kullanılması talimatını vermişti.

DEAŞ terör örgütü, geçen cumartesi Kuzey Sina’da düzenlenen silahlı saldırıyı üstlendiğini duyurdu. Söz konusu saldırıda Mısır ordusundan 8 asker ölürken 15 asker de yaralanmıştı.

Yaralı askerler, Savunma Bakanı Sıdkı Suphi’nin kendilerine gerçekleştirdiği ziyaretten memnun olduklarını, her ne kadar fedakârlık gerektirirse gerektirsin bu vatanı ve büyük halkını korumak için gerçekleştirdikleri görevlerine geri dönmeyi çok istediklerini söyledi.

Mısır sınırındaki Sina, ülkenin terörist olarak gördüğü İhvan cemaatine bağlı eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle görevinden alınmasında sonra terör yuvasına dönüştü. Sina’da şu an birçok radikal grup bulunuyor. Bu grupların önde gelenlerinde biri de 2014 yılında DEAŞ’a biat ederek ismini “Sina Vilayeti” olarak değiştiren “Ensar Beytül Makdis” örgütü.

Mısır’da yapılan bir araştırmada tekfirci grupların ülkede gerçekleştirilen terör saldırılarının meşrulaştırılmasının ana sebebinin temelinde altı genel kavram olduğunu gösterdi.

Araştırmada özellikle kendini Sina Vilayeti Örgütü olarak isimlendiren radikal grubun görsel yayınlarında kullanılan altı genel kavramın örgütün; terörü, savaşçı ve yandaş toplamayı meşru gösterdiği kaydedildi.

Mısır Fetva Kurulu’na bağlı tekfirci fetvaları ve radikal görüşleri izleyen komite tarafından hazırlanan rapora göre bu kavramların başında “hâkimiyet” var. Bu kavram, Mısır devleti ile olan ilişkiyi belirliyor. Örgüt, kendilerini Allah’ın indirdiği ile hükmettiğini ileri sürerek demokrasi, seçimler ve pozitif kanunlara karşı çıkıyor ve düşmanlık besliyor. Öyle ki Örgüt, pozitif kanunlarla hükmetmenin şirk ve Allah’ın hükmüne boyun eğmemek olduğunu iddia ediyor. Bu hâkimiyet anlayışını Mısır tarafından terör örgütü olarak görülen İhvan cemaati düşünürü Seyyid Kutub’un fikirlerinden alıyor.

İkinci kavram ise terör örgütünün yaptığı terör faaliyetlerinin meşru göstermek için en çok kullandığı “cihat” kavramı. Sina Vilayeti Örgütü bu kavramı, düşmanı olarak gördükleriyle yaptığı savaşta silah kullanımıyla eş anlamlı olarak görüyor. Örgüt, Sisi rejimini, Hristiyanları, ordudaki askerleri ve polisleri düşman olarak görüyor. Örgüt bu anlayışını cihadın şiddetli bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Ebu’l Â’lâ el-Mevdûdî’nin fikirlerinden alıyor.

Araştırmada Örgüt’ün kendilerini desteklemeyen ve kendilerine tabi olmayan Mısırlıları tekfirle ve dinden dönmekle ile suçladıkları belirtiliyor. Örgüt bu iki kavramı birleşik olarak kullanıyor ve kendi zayıf bakış açısına göre dinden dönen grupları belirliyor. Tekfir ve dinden dönme kavramlarına yüklenen bu anlam genel olarak, büyük günahlar işleyen veya kendilerine muhalif olanları tekfir etmesiyle bilinen Haricilerin görüşleri ile örtüşüyor.

Araştırmaya göre Sina Vilayeti Örgütü’nün kavram haritasındaki dördüncü kavram “tövbe”. Örgüt bu kavramı, tekfir ederek mürted olduklarını söylediği insanları kendisine çekmek için kullanıyor. Örgüt tarafından “Saigât-il kulub”, “Nur eş-Şeria” ve “Milleti İbrahim” başlıkları altından yapılan paylaşımlarda güvenlik, askeri ve yargı kuruluşlarında çalışan ve onlarla iş bilirliği içinde olanlar dışındaki bütün Müslümanların tövbesinin kabul edileceği belirtiliyor. Örgüt “başarısız yüzleşme” başlığı ile yaptığı paylaşımda ordu komutanlarının da tövbe etmesini istedi. Öyle ki komutanları “hicret ederek şartsız bir şekilde örgüt saflarına katılmaya” çağırırken yapılan paylaşımda Örgüt’e yapılan hicretin daha önce işlenen günahları sildiği söylendi.

Beşinci kavram ise “el-Hısbe” ki bu kavram iyiliği emredip kötülükten alıkoymak düşüncesi ile eş anlamlı. Bu kavram Örgüt’ün -kendisine göre- şirk olduğunu söylediği bazı amellere öldürme yoluyla karşı konulmasına ilişkin yayınladığı “Nur eş-Şeria” videosunda zikredildi. Örgüt bu kavramı Sina halkına yöneltiyor.

Araştırmada altıncı kavramın ise “Vela ve Bera” olduğu belirtildi. Örgüt tarafından yapılan “Bütün müşriklerle savaşınız” görsel paylaşıma göre bu kavramla kendini İslami olarak isimlendiren partilerin Hristiyanları razı etme çabalarına değinilerek söz konusu hareket eleştiriliyor. Vela ve Bera’ya verilen bu mana, şiddeti savunan birçok oluşumun itikat ve savaş konusundaki merci olan “Milleti İbrahim” adlı kitabın yazarı Ebu Muhammed el-Makdisi’nin (çoğu terör örgütünün önde gelen dini mercilerinden biri) görüşleriyle örtüşüyor.