Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır seçimleri, ikinci gününe halkın sevinciyle girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da, dün başlayan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ülke genelindeki oy kullanma merkezlerinin sabah saatleriyle birlikte kapılarını seçmenlere açtı. Seçimlerin ikinci gününde, halkın sevinç içinde olduğu gözlendi. Güvenlik ve ordu güçleri, seçimlerin ikinci gününde de yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Devlet Meclisi Genel Sekreteri Fuad Abdulfettah, bir seçim merkezine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada, ülke genelindeki bütün seçim merkezlerinde organizasyonların yargı denetiminde sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Halkın seçimlere katılımını “İyi seviyede” olarak değerlendiren Abdulfettah, seçim sürecini denetleyen yargı ülkeleriyle her saat başı iletişim halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Gelin-damat sandık başına giderek oy kullandı

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci gününde, halkın sevinç içinde olduğu gözlenirken, Mısır’ın güneyindeki Asvan kentinde, nikah töreninden çıkan bir çift, düğün elbiseleriyle oy kullanma merkezine gelerek oylarını kullandı. Çifti gören vatandaşlar, seçim ve düğün münasebetiyle küçük çaplı bir kutlamayla gelin ve damadı tebrik etti.

Sosyal medya platformlarında da seçim coşkusu yaşandı. Twitter’da açılan etiketlerle seçime dair görüşlerini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, ulusal şarkılar ve tanınmış sanatçıların eserlerini yayınlayarak, seçimlere dair sloganlar paylaştı.

Seçimlerde oy kullanan en yaşlı Mısır vatandaşı

Seçim gözlemcileri, özellikle yaşlı vatandaşların seçimlere yoğun katılım gösterdiğini bildirirken, Suhac kentinde oy kullanan 118 yaşındaki Fehime Ali, seçimlerde oy kullanan en yaşlı Mısır vatandaşı oldu.

Mısırdaki seçmen sayısı: 60 milyon

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için belirlenen 14 bin merkezde, 60 milyon Mısır vatandaşının oy kullanma hakkı bulunuyor.

Sisi’den seçimlere katılın çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, halka yaptığı hitabında, vatandaşlardan seçimlere yüksek katılım gösterme çağrısı yaparak, “Vatandaşların seçimlere katılımı, devlete ve devlet projelerine desteklerinin göstergesi olacaktır” demişti.

Seçimlere dair resmi açıklamalar gelmeye devam ederken, seçimlerin iki adayı olan Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Mısır Yarın Partisi Genel Sekreteri Musa Mustafa Musa, dün, başkent Kahire’de oylarını kullanmıştı.