Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Sina’daki operasyon alanlarında yerel halka hizmet sağlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır yönetimi, bugün, ordu güçleri tarafından terör gruplarına karşı operasyonların düzenlendiği Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki operasyon alanlarında yaşayan sivillerin mağduriyetlerinin giderilmesi için hizmet projelerini başlatıyor. 7 aydır çatışmaların yaşandığı bölgede kontrolü ele geçiren Kahire, çoğunluğu DEAŞ terör örgütüne bağlı olmakla suçlanan unsurlara yönelik operasyonlarını sürdürürken, operasyonların yapıldığı çok sayıda kasaba ve köyde altyapı ve lojistik faaliyetlerine başladı.

Kuzey Sina Valisi General Abdulfadil Şoşa, dün, Şeyh Zuveyd bölgesindeki kabile liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmede, kentteki elektrik kesintilerinin engellenmesi için 2.5 Megawatt kapasitesine sahip bir trafo kurulduğunu söyledi. Telefon şebekelerinin imarına başlandığını belirterek, öğretmenlerin okullara ulaşımının kolaylaştırılması için de servis otobüsleri tahsis edildiğini dile getirdi.

Bölgede hayata geçirilmeye başlanan icraatlar arasında otomobillerin yakıt ikmalini karşılamak için bir yakıt istasyonu kurulması da yer alıyor. Güvenlik güçleri, daha önce, terör gruplarının kullanımını engellemek için bölgede yakıt istasyonlarına izin vermiyordu.

Kuzey Sina Valisi Şoşa, kabile liderleri ile yaptığı görüşmede, bölgeye girişine izin verilen sebze ürünlerinin de sevkiyatının başlayacağını ve hükümet tarafından aylık kişi başına 10-15 kilogramlık un yardımı yapılacağını aktardı. Bölgeye sağlanan doğalgaz silindiri sayısının binden 2 bine çıkarılacağını belirten Şoşa, bununla birlikte, camilere halı sağlanacağını ve Şeyh Zuveyd kentindeki gençlik merkezlerinin de yeniden faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.

Ekonomik paket Ekim’de uygulanmaya başlayacak

Konuya dair Şarku’l Avsat’a bir açıklama yapan Mısır Temsilciler Meclisi Şeyh Zuveyd Dairesi Üyesi İbrahim Ebu Şaira, hükümetin Sina’nın kuzey bölgesi için aldığı kararların Ekim ayı başı itibariyle uygulamaya konacağını söyledi. Şaira, “Daha önce görülmemiş çapta hizmet paketinin hayata geçirilmesi, bölgedeki durumun iyileşmeye başladığını ve terörün yok olma yoluna girdiğini gösteriyor. Bölge halkı bu hizmetlere ihtiyaç duyuyordu. Bölgeden gelen birçok talep içinde uygulama yolları arıyoruz. Bu taleplerin başında hayatın yeniden normale dönmesi geliyor. Bu talepleri en kısa zamanda yerine getirmeyi umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kuzey Sina Valisi Şoşa, Eylül ayında yaptığı açıklamada, Mısır ordusunun bölgede teröre karşı gerçekleştirdiği operasyonlara paralel olarak, hükümet tarafından bölgede uygulanmak üzere bir hizmet paketi belirlendiğini söylemişti.

Mısır ordusu ve polis birimleri, 9 Şubat’ta, Sina’nın kuzeyindeki terör gruplarına karşı kapsamlı bir güvenlik operasyonuna başladığını ilan etmişti.

Kahire hükümeti tarafından bölgede uygulanması kararlaştırılan hizmet projeleri arasında, Ariş limanına kadar çift yönlü bir otoban inşası, Ariş Üniversitesi’ndeki eğitimin yeniden başlaması, terörden zarar gören vatandaşların zararlarının tazmininin hızlandırılması, otomobil yakıtı dağıtılması ve Ariş bölgesinde hükümet güçleri ile terör grupları arasında yaşanan çatışmalarda evleri hasar gören ailelere yeni evler verilmesi gibi hizmetler bulunuyor.

İhvan davası ertelendi

Öte yandan, Kahire Ceza Mahkemesi, İhvan-ı Müslimin Örgütü Genel Mürşidi Muhammed Bedii ve yardımcısı Hayrat Şatır ile örgüt liderlerinden Muhammed Bilteci’nin de aralarında bulunduğu 11 İhvan üyesinin yargılandığı “İrşad Ofisi Olayları” davasına ilişkin kararını erteledi.

Mahkeme, davanın 2 sanığı hakkında öne sürülen, ölümle neticelenen darp olayına karıştıkları iddiaları ve ateşli silahlar kullandıkları iddialarını ele almak üzere hükmün açıklanmasını ertelediğini bildirdi.

İddiaların incelenerek hükmün yeniden düzenlenmesi için karar celsesinin 7 Ekim’e ertelendiği açıklandı.

Mısır Başsavcılığı, dava kapsamında yargılanan zanlılara, İhvan-ı Müslimin Genel Merkezi önünde eylem yapan vatandaşlara yönelik saldırı emri verme suçlaması yöneltiyor.