Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Sivil Havacılık Bakanı, uçuşların yeniden başlaması için Moskova’ya gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, ve beraberindeki bir heyet, Rusya ile uçuşların yeniden başlaması için iki ülke arasındaki güvenlik protokolünü imzalamak üzere Moskova’ya gitti.

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı ve Rusya Ulaştırma Bakanlığı arasında iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması için yapılacak olan anlaşmanın ön hazırlıkları sürüyor. Ahram Online internet sitesinin haberine göre, Sivil Havacılık Bakanlığı’ndan kaynaklar, Rus ve Mısırlı sivil havacılık yetkilileri arasında ikili güvenlik anlaşması hükümleri çerçevesinde istişareler olduğunu belirtti.

Kaynaklar, yeni sözleşmenin Şikago Sözleşmesi’nin 17. kısmına yer alan ‘devletlerin uçuşlarını güvence altına almak için ek güvenlik önlemleri alınmasını isteme hakkı’ maddesine uygun olarak hazırlandığını söyledi.

Kaynaklar sözleşmeye göre, Rus yetkililer, tüm güvenlik önlemlerinin sağlanmasıyla, Moskova yönüne yapılan seferleri gerçekleştirecek olan Rusya resmi havacılık kurumu ‘Aeroflot’ ve Rusya şehirlerinden Mısır’ın Hurgada ve Şarm El-Şeyh kentlerine yönelik uçuşların ‘EgyptAir’ tarafından yapılmasını onayladı.

Rus haber ajansı TASS’ın aktardığı bilgiye göre, Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Mısır ve Rusya’nın, sivil uçuşların yapılması için anlaşma imzaladığını belirtti. Haberde, Sokolov’un Mısırlı bakanının cuma günü gelmesini bekledikleri belirtildi. Bakan Sokolov, Mısır ile bir havacılık güvenliği protokolünün imzalanması hakkındaki bir soruyu, “Anlaşmanın tamamlanmasını bekliyoruz” şeklinde yanıtladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması çerçevesinde, uçuşların başlaması ve nükleer santral kurma konusunda anlaşma imzalanması için görüşmeler yapmak üzere bu hafta Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah Sisi ile Kahire’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Moskova, 2015 yılında militanların Şarm el-Şeyh kentinde bir Rus uçağına saldırı düzenlemesi ve 224 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mısır ile sivil uçuşların yapılmasını yasaklamıştı.