Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, siyasi süreçten önce Gazze’de bir anlaşma için çabalarını hızlandırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli kaynaklar, ABD yönetiminin “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen barış planını ortaya koymadan önce Mısır’ın Gazze Şeridi’ne “tam geri dönüş” sağlayan bir anlaşmaya varmak için hareketlerini yoğunlaştırdığını doğruladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklara göre; Mısır Filistin bölünmüşlüğünü kapatıp, daha sonra Filistin devletinin kurulmasıyla ilgili müzakerelere ev sahipliği yapacak.

Yine aynı kaynaklar, Bu eğilimin Mısır istihbarat servisi başkanı Binbaşı Abbas Kamil ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında bir tartışma konusu olduğunu belirtti. Buna ek olarak gerçekçi ve kabul edilebilir hale gelmesi için “Yüzyılın Anlaşması” nda değişiklikler getirmek için çaba sarfediliyor. Gazze’deki çözüm için üç tarafın onayı gerekiyor: Ramallah, Hamas ve İsrail.

Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil, Abbas ile görüştükten sonra, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet Başkanı Nadav Argaman ile Tel Aviv’de bir toplantı yaptı. İsrail devlet radyosunun haberine göre, dün bir araya gelen iki ülke istihbarat başkanları görüşmede, Gazze sınırındaki olayları ele aldı. Argaman, Mısır aracılığıyla Hamas’a ilettiği mesajında, “Gazze ile İsrail arasındaki güvenlik duvarının ihlali ve provokasyonların devamı” konusunda uyarıda bulundu. Şin Bet Başkanı Argaman, İsrail ordusunun, güvenlik duvarına yaklaşılmasına ve ona zarar verecek teşebbüslere kesinlikle müsaade etmeyeceğini belirtti.

2001 yılında Hamasla mahkum takası anlaşmasının mimarı olan eski Mossad yetkilisi David Meidan, Mısır’ın rolü için “Mısır, Filistin davasını, özellikle de Gazze Şeridi’ndeki durumu etkileyebilecek tek ülke” dedi. Meidan, İbranice yayın yapan Makur Rişon gazetesiyle yaptığı röportajda, Filistin topraklarındaki olayları sakinleştirebilecek, Filistin liderliğini etkileyebilecek ve birçok konuda anlaşmaya varabilecek tek ülkenin Mısır olduğunu söyledi. Meidan, “Bence Gazze’yi nasıl etkileyeceğini gerçekten bilen tek bir ülke olduğuna inanıyorum, o da Mısır’dan başkası değil” dedi.

Meidan, “Gelecekteki herhangi bir çözümün anahtarı Kahire, İsrail Gazze’yi işgal edip çevreleyebilir, Ama dünyadaki Filistin önderliğini ve Hamas’ı etkileyebilecek tek ülke Mısır. Hamas liderleri iyi çocuklar gibi Mısır’a geliyor ve yetkililerle Hacca gidiyorlar ve onlarla anlaşmaya varmaya çalışıyorlar.

Filistin meselesinde, Meidan Hamas’ın en azından şu anki aşamada silahsızlandırılamayacağını itiraf etti. Yüzde yüz olmasa da bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Fakat bunu yapmalı ve El Fetih ile Hamas arasındaki nefretin durumuna rağmen Gazze’ye dönmeliyiz. “Mısırlılar bunu yapabilir, değiştirebilir, gerginliği azaltabilir ve orada yaşamı iyileştirebilir” ifadelerini kullandı.

Bu yoğun Mısır diplomasi trafiği sırasında, ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Netanyahu resmi açıklamasında, “Başkan Trump’ın, ABD’nin İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını bir kez daha vurguladığını ve İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemleriyle mücadele etmek için yakın işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldığını” ifade etti.

Trump ve Netanyahu arasındaki bu görüşmenin, Gazze’deki dönüş yürüyüşü olaylarından beri ilk olması dikkat çekici. ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile yaptığı konuşmada, Abdulaziz’in Trump’a Riyad’ın, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini” söyledi.