Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır-Sudan arasında bölgesel iş birliği ve güvenlik zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ile Sudan arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin ve ikili ilişkiler ile bölgedeki sıcak gelişmelerin ele alındığı Mısır-Sudan zirvesi dün Hartum’da yapıldı.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Sudan’ın başkenti Hartum’daki Başkanlık Sarayında bir araya geldi.

Sudan resmi kaynaklarına göre, zirvede iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra bir dizi ortak siyasi ve ekonomik dosya ile bölgedeki gelişmeler ele alındı. Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah Sisi ile ticaretin ve bireysel hareketlerin önündeki engelleri kaldırmayı ve iki ülke arasındaki ilişkiler ile ilgili olarak açık stratejiler geliştirmeyi içeren bir anlaşma yaptığını bildirdi.

Beşir, Hartum’da Sisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini engelleyen hiçbir şey yok. Bu, gazetelere manşet olması için yapılan bir konuşma değil. Halkımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereği olarak düşünülmeli” açıklamasında bulundu.

Beşir, Mısırlı mevkidaşının ziyareti ile ilgili, ‘’Yıllardır birçok konuda başarısız olduk, ancak ilişkilerimizi geliştirmeye doğru ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ise Sudan’a yaptığı ziyaretin özel bir statüye sahip olduğunu belirterek, ziyaretin, iki devlet arasındaki siyasi ilişkilerde tam bir koordinasyon sağlama ve tüm alanlarda iki ülke ile halkları arasındaki stratejik çıkarların devamlılığını destekleme çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. Sisi, “Hiç kimse iki ülke arasındaki ilişkileri sınırlayamaz. Biz ortak bir kaderi paylaşıyoruz” diye konuştu.

Sisi, Sudan’ın uluslararası ve bölgesel güvenlik ile barışı koruma ve güçlendirmedeki rolüne övgüde bulunurken, Beşir’in Güney Sudan’daki barış anlaşmasına yönelik girişimini desteklemek için Mısır hükümetinin hazır olduğunu ifade etti.

Mısır Sudan’a çıkarma yaptı

Sisi’nin Sudan’a yaptığı ziyaret, Beşir’in 19 Mart’taki Kahire ziyaretine yanıt olarak geldi. İki ülke daha önce ziyaretin Ekim ayında planlandığını duyurmuştu.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA’ya göre, Mısır heyetinde Dışişleri Bakanı, Su Kaynakları ve Sulama Bakanı, Tarım Bakanı ve Savunma Bakanı yer aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sisi, Facebook’taki kişisel sayfasında yaptığı açıklamada, “Kardeş Sudan’ı ziyaret etmekten çok mutluyum. Mısır ile Sudan arasındaki bağ daimidir. Nil, iki ülke arasında hayat damarı ve kardeşliğin sembolü gibidir” ifadelerini kullandı.

Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Usame Şeltut, görüşmelerde, Kızıldeniz ve su güvenliği ile birlikte bir dizi bölgesel meselenin tartışıldığını aktardı. Büyükelçi ayrıca bölgesel dosyaların içeriği ile ilgili olarak, “Güney Sudan ile barış, Libya gibi Arap dünyasındaki önemli meseleler ile Ortadoğu’da istikrarın sağlanması gibi konuları görüşmeler yapıldığını aktardı. Mısır Büyükelçisine göre, görüşmelerde iki ülke arasındaki iş birliğinin bir parçası olarak, siyasi ve ticari ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası çevreye yönelik tehditlerle ilgili birçok konuya değinildi.

Son dönemde gelişen ilişkiler ile birlikte artan ikili görüşmelere atıfta bulunan Büyükelçi, Mısır ile Sudan arasındaki elektrik bağlantısı ve geçişlerin açılmasının yanı sıra ekonomik, ticari ve güvenlik alanlarında yapılan anlaşmalara dikkat çekti.