Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Suriye’de siyasi çözüm için desteğini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin, Suriye’nin yapısını ve birliğini koruyacak siyasi çözümü destekleme tavrını sürdürdüğünü bildirdi.

Şukri, dün, Kahire’de, Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Başkanlık Ofisi Üyesi ve Suriye Muhalefeti’nin Cenevre Müzakere Heyeti Başkanı Nasır el-Hariri başkanlığındaki YMK Heyeti ve Suriye Muhalefeti Kahire Platformu Üyeleri ile bir araya geldi.

Hariri ve beraberindeki YMK Heyeti’ni kabulünde bir açıklama yapan Şukri, siyasi çözümün uzun zamandır iç savaşın getirdiği mağduriyetle boğuşan Suriye halkının taleplerini gerçekleştirecek olması nedeniyle önemli olduğunu belirterek, “Cenevre’de, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde düzenlenen müzakerelerin 2554 sayılı uluslararası karar çerçevesinde işlerlik kazanması büyük önem taşıyor” dedi.

Müzakere Heyeti Başkanı Nasır el-Hariri ise, toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazeteciler tarafından, Hariri’ye, Suriye muhalefetinin siyasi geçiş süreci için Beşşar Esed’in istifa etmesini ön şart olarak ileri sürmesine rağmen Riyad 2 Kongresi sonrası neden Esed rejimi ile doğrudan müzakerelere girmeyi talep ettiği sorusu soruldu.

“Suçluların, siyasi geçiş sürecinde herhangi bir rol üstlenmesini kabul etmemiz imkansızdır”

Soru üzerine, Suriye’de herhangi bir siyasi çözüme ancak Cenevre 1 bildirgesi ve Tam Yetkili Geçici Yönetim Kurulu oluşturulmasını ön gören 2254 sayılı uluslararası kararların uygulanmasıyla ulaşılabileceğini vurgulayan Hariri, “Suriye muhalefeti, uluslararası kararlar temelinde bir müzakere süreci işletilmesi çağrısını sürdürmektedir. Suçluların, siyasi geçiş sürecinde herhangi bir rol üstlenmesini kabul etmemiz imkansızdır” cevabını verdi.

Mısır’dan sonra Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ziyaretlerde bulunacak olan Hariri, Kahire’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “Üç hafta önce gerçekleştirilen Cenevre müzakerelerinin 8. turu bir dereceye kadar önemliydi. Aynı şekilde Suudi Arabistan ve Mısır’ın muhalefetin çabalarını birleştirme ve muhalefetin Cenevre müzakerelerine birleşik bir heyetle katılması hususunda sarf ettiği çabalar da oldukça önemliydi. Riyad Kongresi’nde üzerinde durulan hususlar, Cenevre’de BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura ile 11 gün boyunca gerçekleştirdiğimiz oturumlarda tek tek gündeme getirilmiştir” şeklinde konuştu.

“Cenevre 8 turundan herhangi bir sonuç elde edemedik”

Cenevre 8 müzakerelerinde siyasi geçiş, anayasa, seçimler, güvenlik ve terör konularının gündeme geldiğini ve müzakerelerin bir adım ileri taşınması çabalarına yoğunlaşıldığını belirten Hariri, “Buna rağmen Esed rejimi, maalesef müzakereleri baltaladı ve Cenevre 8 turundan herhangi bir sonuç elde edemedik” dedi.

Açıklamasında, YMK Heyeti ile birlikte gerçekleştirdiği Mısır ziyaretine de değinen Hariri, Mısır tarafından, ‘Gerilimi Azaltma Anlaşması’nın takibi ve insani yardım konularında yardım talep ettiklerini dile getirerek, Esed ve İran rejimlerinin, anlaşmasıyı yok etme çabası içinde olduklarını ve bu tutumlarının siyasi çözüm çalışmalarına da büyük etkisi olacağını bildirdiklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan konuya dair bir açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Ahmet Ebu Zeyd, Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin Suriye muhalefeti temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmede, muhalefetin Cenevre’de ortaya koyduğu yapıcı ve ciddi tutumu övdüğünü vurguladı.