Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, terörle mücadelede AB ile işbirliğini artırmayı hedefliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, başta terör olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa’nın güvenliğini sağlamak, ortak zorlukların üstesinden gelmek için Mısır’ın ile Avrupa Birliği (AB) arasında koordinasyon ve istişarelerin artırılmasının gerekliliğini vurguladı.

Sisi dün Kahire’de Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve AB Kahire Delegasyonu Başkanının da katılımıyla AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Rady, Sisi’nin, AB’nin Mısır’ın ilk ticaret ortağı olmasının yanı sıra Avrupa-Mısır Ortaklık Anlaşması çerçevesinde sahip oldukları yakın işbirliği ışığında AB ile olan ilişkilerine verdiği özel önemi vurguladı.

Mısır bölgede kilit rolüne vurgu yaptı

AB’nin, Mısır’la olan ortaklığından gurur duyduğunu ve aralarındaki mevcut işbirliğini yükseltme isteğini vurgulayan Hahn, Mısır’ın, geçtiğimiz yıllarda istikrar ve ciddi ekonomik reformlar açısından atmış olduğu adımlar, terör, yasadışı göçle mücadeledeki önemli ve etkili çabalarının yanı sıra güvenlik ve istikrarın temel direği olarak bölgedeki kilit rolüne övgüde bulundu.

Sözcü Rady, Görüşmede bölgesel alandaki gelişmelere ve Mısır’ın, Libya krizini çözme çabalarının yanı sıra Filistin uzlaşmasını sağlamak için gösterdiği çabalara değinildiğini söyledi. Başkonsolos ayrıca iki tarafında çeşitli bölgesel konularda koordinasyon ve istişareleri sürdürme, terör ve yasadışı göçle mücadelede de işbirliğini güçlendirme kararı aldıklarını ifade etti.

Görüşmelerin ana gündemi: Göç ve terör

Öte taraftan Dışişleri Bakanı Samih Şükri, AB Komiseri ile yaptıkları ortak basın toplantısında görüşmelerde siyasal ve ekonomik ilişkilerinin üç temeli direği olan siyaset, göç ve terör konuları başta olmak üzere Mısır ve AB arasındaki işbirliğinin tüm yönleriyle ele alındığını belirtti. İnsan hakları konularına da ayrıntılı olarak değinildiğini kaydetti.

2018’de 500 milyon avro olarak tahmin edilen mali yardımın sağlanmasına imkan tanıyan bir dizi anlaşma imzalandığını belirten Hahn, Mısır’da AB, Avrupa kurumları ve üye devletlerin desteğiyle sağlanan 11 milyar avro değerinde yüzlerce projenin varlığına işaret etti.