Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Türkiye’nin Kıbrıs’ta alıkoyduğu 5 denizci için harekete geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından Kuzey Kıbrıs’ta alıkonulan 5 Mısırlı denizcinin serbest bırakılması için sürdürülen çabaları takip ettiğini bildirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Ebu Zeyd, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın, Mısır’ın Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, Türkiye Deniz Kuvvetleri’nin KKTC’nin kuzeyinde avlanan Mısırlı 5 denizciyi alıkoyduğunu bildirdiğini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada ise Mısır’ın Lefkoşa Büyükelçisi May Taha Halil’in, KKTC’li yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini ve yetkililerin duruma dair Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Barış Gücü’ne alıkonulan denizcilerin serbest bırakılması için girişimlerde bulunması yönünde talepte bulunduklarını söylediğini aktardı.

Sözcü Ebu Zeyd ise konuya ilişkin açıklamasında, bakanlığın Mısırlı denizcilerin serbest bırakılması için Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla KKTC ve BM Barış Gücü nezdinde girişimlerini sürdüreceğini kaydetti.

Öte yandan, BM Sözcüsü Ali Sadiki, Assocated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada, BM’nin sorunun çözümü için uğraştığını ve olayın üzücü olduğunu söyledi.

AP tarafından yayınlanan habere göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bayrağı taşıyan bir balıkçı teknesinin KKTC sahiline 20 kilometre mesafede avlanırken, bir Türk savaş gemisinin kendisine yaklaştığını bildirdi.

Haberde, Yunanistan uyruklu bir kaptanın yanı sıra gemide 5 Mısırlı balıkçınında yer aldığı kaydedildi.