Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve AB arasında doğalgaz protokolü imzalanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla, bugün yaptığı açıklamada, Mısır ve Avrupa Birliği (AB) arasında düzenlenecek ortak programlar ve finans anlaşmalarıyla Mısır’ı bölgesel bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Molla, AB Enerji İşleri Müzakerecisi’nin önümüzdeki hafta Kahire’ye gerçekleştireceği ziyarette, doğalgaz arama alanında bir yardımlaşma protokolü imzalamayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Molla, bugün, İskenderiye kentinde düzenlenen MOC 2018 toplantısında yaptığı konuşmada, bölgede arama ve keşif çalışmaları yapmak isteyen şirketlerle müzakerelerin devam ettiğini belirterek, Mısır’ın bu alanda önemli anlaşmalar imzaladığını ifade etti.

Bakan Molla, konuşmasında, Mısır’ın petrol ve doğalgaz alanında bölgesel bir merkez haline getirme kapsamında, hükümet tarafından belirlenen Mısır’ın enerji ve petrol alanında bütün kaynaklarını kullanabilecek hale gelmesini amaçlayan 2021 hedefinin ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirdi.

İtalyan petrol şirketi Eni, 2015 yılında Mısır kara sularında bulunan ve 30 trilyon metreküp rezerve sahip olan Zuhr doğalgaz rezervini keşfetmişti. Rezervin keşfi Mısır’ın enerji alanında kendi kendine yetmesinin önünü açmıştı.