Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve BAE: Arap Dörtlüsü’nün Katar’a karşı tutumu değişmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed ile bugün öğleden sonra Kahire’deki Dışişleri Bakanlığı binasındaki ofisinde bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konuları ele alan iki bakan, toplantı sonrası yaptıkları ortak basın toplantısında, Arap Dörtlüsü olarak bilinen ülkelerin (Mısır, BAE, Bahreyn ve Suudi Arabistan) Katar krizine dair tutumlarının aynı olduğunu vurguladı.

“Bizler, aşırılık, terörizm ve Katar’la yüzleşmeliyiz”

Abdullah Bin Zayed, “Bizler, aşırılık, terörizm ve Katar’la yüzleşmeliyiz. Halklarımızı nefret ve şiddet söylemlerinden korumak için çalışıyoruz” derken, her iki bakan da, Katar’ın, Arap dörtlüsü olan ülkelerin 13 maddelik talebini yerine getirmesi gerektiğini yineledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, iki bakanın da görüşme esnasında Kızıldeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarı ele aldığını, bununla birlikte özellikle karşılıklı yatırımları teşvik etmek amacıyla iki ülke arasındaki işbirliğini yoğunlaştırmaya dikkat çekildiğini iletti.

“Cenevre’ye dayanan siyasi süreç Suriye için bir çözüm”

Şukri de basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye konusuna değinerek, “Suriye’de siyasi çözüm yolunu desteklemek için çalışıyoruz. Cenevre’ye dayanan siyasi süreç Suriye için bir çözüm” dedi.

Irak meselesini ele alan Abdullah bin Zayed ise, “Irak’taki durum hakkında daha iyimseriz. Libya, Suriye ve Yemen’de bir boşluk görmemek için, bölgeye tüm Arap ağırlığını yeniden tesis etmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.