Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı soruşturmasına Arap ülkelerinden destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, Bahreyn, Filistin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği acı olayda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in verdiği kararlara övgüde bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Başsavcılığı tarafından Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı olayı hakkında yapılan ilk soruşturmaların sonuçlarının takdir edildiği belirtildi. Bu adımın Krallığın gerçeğe ulaşma ve olayla ilgisi bulunan kişiler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya verdiği önemi ortaya koyduğu ifade edildi. Ayrıca soruşturmanın şeffaf bir şekilde gerçekleştirileceği ve gerçeğin tam olarak ortaya çıkacağının güvencesini verdiğinin altı çizildi.

Öte yandan BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nehyan da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı olayında gerçeklerin ortaya çıkmasına verdiği öneme dikkat çekerek övgüde bulundu. Karar ve talimatlarında adli yargılamalarda adalet ve şeffaflığın sağlanacağının güvencesini sağlıyor.

Bahreyn Krallığı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in adaleti tesis etmek, gerçekleri doğru ve tarafsız bir şekilde ortaya çıkarmak için gösterdiği büyük ilgiye övgüde bulundu. Bunun Suudi vatandaş Cemal Kaşıkçı hakkındaki meselenin verilen bilge karar ve talimatlara yansıdığı ifade edildi. Suudi Arabistan istisnasız olarak yasanın uygulanmasını güvence altına alan bir adalet, değerler ve ilkeler devleti olarak kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan Filistin devleti de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman yönetimindeki Krallığın adil bir ülke olarak kalacağının altını çizdi.

Filistin hükümeti Suudi Arabistan Kralı’nın adaleti sağlama ve gerçekleri ortaya çıkarmak için aldığı kararlara övgüde bulundu.

18 Suudi Arabistan vatandaşı gözaltına alındı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde Suudi uyruklu şüpheli kişilerle yaşanan arbede neticesinde hayatını kaybetti. Riyad, olaydan sonra 18 Suudi Arabistan vatandaşının gözaltına alındığını, iki üst düzey yetkilinin görevden alındığını ve istihbarat örgütlerinin yeniden düzenleneceğini de duyurdu.

Diğer yandan yetkili bir Suudi kaynak tarafından yapılan açıklamada, Riyad’ın Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması meselesi ile en üst düzeyde ilgilendiği ve kayboluşuna ilişkin nedenlerin ve koşulların ortaya çıkarılması için Krallık tarafından gerekli adımların atıldığı belirtildi. Mevkidaşlarıyla işbirliği yapmaları ve soruşturmaya katılmaları amacıyla 6 Ekim’de Türkiye’ye bir güvenlik ekibi gönderildi.

Ortak güvenlik ekibi oluşturuldu

Türk güvenlik makamlarının İstanbul konsolosluğunu ve konsolosun evini incelemelerine izin verilmesinin yanı sıra Krallık ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ortak bir güvenlik ekibi oluşturuldu. Ayrıca Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Başsavcı eş- Şeyh Suud el- Mucib’e bu konuda soruşturma başlatma emri verdi. Başsavcılık, Türk yetkililerin ortak güvenlik ekibine sundukları bilgiler ışığında olayla ilgisi bulunan şüpheliler hakkında olayla ilgili bilgileri olup olmadığı konusunda soruşturma başlattı. Güvenlik yetkililerine bu zamana kadar verilen bilgiler, Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluktan ayrılışını işaret ediyordu.

Suudi yönetiminin direktifleri gerçeklerin tüm açıklığıyla ortaya çıkması ve ne olursa olsun tüm şeffaflığıyla duyurma yönünde. Başsavcılık tarafından gerçekleştirilen ilk soruşturmalar, şüphelilerin Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiklerini ortaya koydu. Bu da ülkeye dönme ihtimalini gösteren işaretlerin olduğunu ortaya koyuyor.

Başsavcılıktan bir kaynağın yaptığı açıklamada “Savcılık tarafından yapılan ilk soruşturmalar, şüphelinin, Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiğini ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda bulunan Cemal Kaşıkçı ile şüpheliler arasında yaşanan tartışmanın, olayın gidişatını değiştirdiğini gösteriyor. Olumsuz bir şekilde gelişen tartışmalar Kaşıkçı ile diğer bazı şüpheliler arasında yaşanan bir kavga ile neticelendi. Kötüleşen durum Kaşıkçı’nın vefatı ve olayı örtbas etmeye çalışmalarıyla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Tamamı Suudi vatandaşı olan 18 kişi hakkında soruşturmaların devam ettiğine atıfta bulunan kaynak, Krallık’ın gerçekleşen acı verici gelişmeler karşısında duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Kaynak, Krallık’taki yetkililerin gerçekleri kamuoyuna açıklayacaklarını vurgulayarak, olaya karışan herkesin soruşturulacağını ve yetkili mahkemelere yönlendirilerek adalete teslim edileceklerini belirtti.