Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve İtalya arasındaki işbirliği hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ve İtalya pazartesi günü iki ülkenin terörle mücadele ve yasadışı göçle mücadele alanlarında işbirliğini ilerletmek üzere görüştüklerini açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, oturumun başında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi. Milanesi, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iki ülkenin dış politikasının temel unsurlarından biri olan Libya krizi başta olmak üzere bazı bölgesel dosyalar hakkında görüşmelerde bulundu.

Sisi, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ile yaptığı görüşmede şu açıklamalarda bulundu:

“Kahire, Libya topraklarının birliğini ve düzenli ulusal orduyu desteklemekle birlikte, seçimlere yansıyacak olan halkın iradesine de saygı duyuyor. Bunlar, Mısır’ın bölgedeki meseleler ile ilgili tutumunun temel ilkeleridir.”

İtalya Dışişleri Bakanı da Libya’da askeri kurumları birleştirmek için Mısır tarafından sarf edilen çabalara övgüde bulunarak söz konusu çalışmaların Libya devletinin ve güvenlik kurumlarının kapasitelerinin güçlendirilmesinde, ülkede güvenlik ve istikrarın yeniden tesis edilmesinde oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, Sisi’nin İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin öldürülmesinin aydınlatılması konusunda işbirliğine devam etme konusundaki tutumuna dikkat çekti. İlgili yetkili makamların, özellikle de Mısır Cumhuriyet Savcılığı tarafından temsil edilen yargının suçluları belirleme ve adalet karşısına çıkarma konusundaki kararlılığının altını çizdi.

Mısırlı mevkidaşıyla basın toplantısı düzenleyen İtalya Dışişleri Bakanı terörle mücadele çağrısı kapsamında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Halklarımızı uzun yıllardır devam eden terörizme karşı güvence altına almalıyız. Zor koşullara bir çözüm bulmalı ve terörizme karşı birlikte savaşmalıyız. Böylece halklarımızı güvence altına alabiliriz. Bu, Mısır, İtalya ve Akdeniz’e bakan bütün ülkeler için ortak bir sorundur.”

Şükri de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kahire ve Roma, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmek ve terörizmin yayılması ışığında karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmek için birlikte çalışıyorlar.”

İtalya Dışişleri Bakanı da ülkesinin “Mısır’ın yasadışı göçle mücadeledeki çabalarını takdir ettiğini” belirterek bölgede daha iyi bir gelecek arayışına giren göçmenler için bir yapı oluşturmanın önemini vurguladı.

Bakan, Akdeniz üzerinden gerçekleşen yasadışı göç hakkında da görüşmelerde bulunduğunu kaydetti. Ayrıca, iki ülke arasındaki ortak çabaların önemli ve merkezi bir önemi olduğuna dikkat çekerek göçmen akınını durdurmak için göç veren ülkelerin gelişimini desteklemenin önemini vurgulardı.

İtalyan Bakan, Libya krizi ile ilgili olarak Akdeniz’e bakan bütün taraflara ve ilgili ülkelere bir araya gelme çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre konferansın önümüzdeki sonbaharda yapılması bekleniyor.

Ekonomik ilişkiler ilerliyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Mısırlı ve İtalyan bakanların iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin en önemli başlıklarını ele aldıklarını söyledi.

İtalya, 4,75 milyar euro ticaret hacmiyle Mısır’ın Avrupalı 2’inci, uluslararası alandaki de ise 4’üncü ortağı konumunda. 1,8 milyar dolarla Mısır’ın en büyük ithalatçısı olan İtalya aynı zamanda 7 milyar euro ile Mısır’ın en büyük beşinci yabancı yatırımcısı olarak ön plana çıkıyor.

Şükri yaptığı açıklamada İtalyan İhracat Kredi Kurumu’nun (SACE) Kahire’de ofis açma kararına övgüde bulundu. Ajans, Mısır’a yatırım yapmak isteyen İtalyan şirketlerine hükümet garantisi veriyor.

Şükri ayrıca, 2016’dan bu yana askıya alınan Ortak İş Adamları Konseyi’ni harekete geçirmeyi de dört gözle beklediğini belirtti.

Ebu Zeyd de Mısır hükümetinin Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin 2019 yılını “Mısır eğitim yılı” olarak ilan etmesi çerçevesinde hükümet üniversitesi ve projeyle ilgilenen İtalyan akademik kurumları arasında ortaklık kurulacağını duyurdu. Mısır’da bir İtalyan üniversitesi kurulmasına yönelik ilginin oldukça büyük olduğunu kaydetti.