Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve Pakistan’dan ortak askeri deniz eğitimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ve Pakistan’dan askeri işbirliği kapsamında ortak deniz eğitimine başladı.

Komutanlığı Pakistan savaş gemisi SAIFPNS’nin Mısır’a ziyareti sırasında Pakistanlı askerlere Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı tarafından kıtalararası denizcilik eğitimi verildi.

Mısır Ordusu Sözcüsü Temir er-Rifai tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, eğitim, yelken formasyonlarının uygulanmasını, ziyaret edilen şüpheli gemilerin denetimini ve helikopterlerin gemiye iniş kalkışını içeriyor.

Öteyandan Mısır ve Pakistan deniz kuvvetleri Akdeniz bölgesel sularında ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Temir er-Rifai açıklamasında, Mısır ve Pakistan deniz kuvvetlerinin Akdeniz’in bölgesel sularının farklı konumlarında askeri tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tatbikatın ne zaman gerçekleştirildiğine dair bilgi vermeyen Rifai açıklamasında, tatbikatta şüpheli gemilerin teftiş edilmesi, hava indirme, helikopterlerin gemilere iniş-kalkışı ve çıkarma gibi operasyonların gerçekleştirildiğini kaydetti.

Tatbikat ile bölgede istikrar ve deniz güvenliğinin sağlanması, operasyonel kavramların tanıtımı, tecrübe aktarımı ve operasyon doktrinlerinin birleştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı geçen pazar günü Mısır, ABD, Suudi Arabistan, Yunanistan, Ürdün, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İtalya ve Fransa’nın da katıldığı, Mısır’ın kuzey batı bölgesinde “Parlak Yıldız 2018” adlı ortak bir askeri tatbikata başladığını duyurmuştu.

Mısır yönetimi son aylarda askeri tatbikatlara ağırlık vermeye başladı. Söz konusu tatbikatlara özellikle ABD, Fransa, Suudi Arabistan ve BAE’nin devamlı katılması dikkati çekiyor.