Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve Rusya ortak tatbikatı sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ve Rusya silahlı kuvvetlerince düzenlenen “Dostluğun Koruyucuları 3” adlı ortak askeri tatbikat sona erdi.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir Rifai, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır ve Rus paraşütçü birliklerinin katılımıyla Mısır topraklarında gerçekleştirilen ortak tatbikatın sona erdiğini belirtti.

Rifai, tatbikatın son aşamasında bir yerleşim bölgesinde bulunan terör yuvalarına başarılı şekilde hava indirme operasyonu gerçekleştirildiğini ve olay mahallinde bulunan teröristlerin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Tatbikatta hedeflerin tespiti için hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ile diğer araçların kullanılması ve hassas devlet binalarının koruması gibi konularda tecrübe paylaşımı ve teknoloji naklinin yapıldığı kaydedildi.

Mısır ve Rusya silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen askeri tatbikat 15 Ekim’de başlamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yaklaşık 200 paraşütçü askerin ve 10 askeri aracın Mısır’a ulaştırılması için Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nden 4 adet İl-76 stratejik nakliye uçağının kullanıldığı, uçakların 3 bin kilometrelik mesafe kat ettiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada, “Rusya ve Mısır’ın düzenleyeceği Dostluk Muhafızları-2018 adlı terörle mücadele tatbikatında İki ülkenin paraşütçü birliklerinin manevraları için birkaç havalimanı, 15’in üzerinde helikopter ve uçak, ayrıca paraşüt sistemleriyle indirilen 10 askeri araç kullanıldı. Tatbikata her iki ülkeden 400’ün üzerinde asker katıldı” ifadelerine yer verildi.

Rusya ve Mısır’ın 13-26 Ekim tarihleri arasında birlikte düzenlediği Dostluk Muhafızları-2018 adlı terörle mücadele tatbikatında Rusya Hava İndirme Kuvvetleri Stavropol Kafkas Kazak Taarruz Alayı’ndan 200’ün üzerinde asker yer aldı.
“Dostluğun Koruyucuları” tatbikatının ilki 2016’da Mısır’ın kuzeybatısındaki Muhammed Necib Askeri Üssü’nde yapılmıştı.