Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve Rusya’dan stratejik anlaşma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Şarku’l Avsat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır ve Rusya arasındaki yakın ilişkilere ve Rusya’nın her daim Mısır’ın yanında olduğunu belirtti.

Rusya Federasyonu Federal Meclisi’nde konuşan Sisi şu ifadeleri konuştu; “ Rusya halkı ve hükümeti Mısır’ın sıkıntılı dönemlerinde yardım eden ilk hükümet olmuştur. Rusya özellikle Mısır’ın modern tarih döneminde birçok projeye katkı sağlamıştır. Mısırlılar bu desteği asla unutmayacak.”

Sisi konuşmasının ardından Rusya Başbakanı Dmirti Medvedev ile Moskova’da bulunan Gorki’de bir araya geldi.

Yapılan görüşmede Medvedev, yarın Soçi’de Rusya ve Mısır Cumhurbaşkanları arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalanacağını doğrulayarak, “Bu anlaşma Mısır ve Rusya arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni bir aşamaya gelineceğini işaret ediyor” dedi.

Rusya Başbakanı iki ülke arasındaki pozitif ticari ilişkilerin pekiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Geçtiğimiz yıllara göre iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüzde 30 oranında artış meydana geldi” şeklinde konuştu.

Medvedev, Cumhurbaşkanı Sisi’nin ziyareti sonrasında yeni anlaşmaların sonuçlanacağını bildirdi. Sisi, Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı Vladimir Putin ile karşılıklı çıkar, uluslararası ve bölgesel olayları ele alarak temaslarda bulunuyor.