Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve Suudi Arabistan’a karşı kaos savaşları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin 1973 Ekim Zaferi münasebetiyle düzenlediği kutlamada Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi önemli başlıklarda açıklamalarda bulundu. Söz konusu mevzular arasında Mısırlı en tehlikeli terörist lider Hişam Aşmavi’nin tutuklanması da yer alıyordu. Bu adam, Mısırlıların güvenliğini hedef alan pek çok felâketin ardında yer almış ve silah arkadaşları ile masum Kıpti halka silah doğrultmuştur.

Sisi ayrıca kendi döneminde Mısır’ın düze çıkması ve yeni bir dünyaya katılmaya hazırlanması için ülkenin karşılaştığı bir dizi zorlu badireden sonra Mısır’ı bekleyen geleceğin gerçekliği hakkında da konuştu.

Sisi konuşmasında Mısırlıların zihnindeki mevcut sahne için gerçek bir bilinç oluşturmanın gerekliliğini belirterek devletin tüm organlarında ve kamuoyunda bilincin olmaması halinde elde edilen tüm kazanımların ortadan kalkacağını ifade etti. Ardından şu sözü tekrarlayarak Mısır’ın 30 Haziran 2020’de başka bir noktada olacağının altını çizdi:
“Mısır’ı başka bir ülke olarak göreceksiniz.”

Her ne kadar Mısır sevdalıları ya da ekonomik ve sert idari reformun faturasından yakınanlar veya Mısır’ın mevcut döneminin düşmanlarından bazıları bunu abartılı bir iyimserlik olarak görse de… Onlara göre durum oldukça kolaydır… Ciddi ve derin bir anlaşmazlık yoktur. Bunların arasında terörist lider Hişam Aşmavi’nin imajını haklı çıkaranlar da var.

Demem o ki onun tutumu ne olursa olsun Mısır, daha iyisine yönelmiş haldedir. Bununla birlikte Mısır’ın istikrar kazanmasını, kalkınma için adım atmasını istemeyenler de var. Hatta kanal konusunda esnek olmaya itiraz eden, Mısır’dan intikam almak isteyenler de var ki İhvan ve onu destekleyenleri kastediyorum.

Başkan Sisi, Mısır Ocak Devrimi olarak bilinen olay hakkında oldukça açık konuştu. Bu olay, İhvan tarafından yürütülen bir kaos hareketidir. Daha sonra bunu bir grup ‘Devrimci’ genç ele aldı ki bunlar tam da İhvan’ın ağzına layık bir lokmaydı.

Sisi, konuşmasında savaşın bitmediğini, aksine farklı usullerle devam ettiğini belirtti ve şöyle dedi:

“2011 olayları hatalı bir teşhise yönelik yapılan yanlış bir tedavidir.”

Bu, 2011 yılının başında yaşanan, Mısır’ın güvenliğinde ve siyasetinde deprem etkisi yaratan hadiselerin en titiz tanımlamalarından biridir. O dönemde Hamas, Hizbullah ve İhvan ajanları, romantik devrimci tezahüratlar eşliğinde Mısır kampları, hapishaneleri ve arşivleri ile oyalandı.

Öyleyse kaos getiren Arap Baharı savaşı sona mı erdi?

Hayır! Ülkesini kara bir gelecekten koruyan Mısırlı adamın da dediği gibi: Savaş, farklı usullerle sürüyor…

Mısır için geçerli olan şey, Arap yıkımı mevsiminde topraklarından, halkından ve komşularından gelen fitne dalgalarını savuşturan Suudi Arabistan için de geçerlidir. Peki, Suudi Arabistan’ın savaşı bitti mi?

Hayır… Suudi Arabistan’daki savaş da farklı yöntemlerle varlığını sürdürüyor. Bugün Suudi Arabistan’da Cemal Kaşıkçı başlığı altında koparılan gürültü her zamanki gibi Arap Baharı kalıntılarından bir parçadır.