Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır yargısı, akıl hastanesindeki ölümler hakkında soruşturma başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki İdari Savcılık, 2015 yılında akıl hastanesinde denetim altında tutulan 10 hastanın ölümüne neden olan ağır ihmal suçlamasıyla ilgili, içinde doktor ve hemşirelerin de bulunduğu 34 kişi hakkında acil disiplin soruşturması başlattı.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Hanke Akıl Hastanesi’nde tedavi gören 10 hasta ülkede etkili olan aşırı sıcak hava nedeniyle hayatını kaybetmişti.

İdari Savcılık Dairesi Başkanı Emani er-Rafii yaptığı açıklamada, Hanke’daki akıl sağlığı hastanesi yetkililerinin, 2015’te açılan davadan yargılanacaklarını açıkladı. Başkan, yargılanacaklar listesinde eski hastane müdürü ve yardımcısı, 4 doktor, başhemşire, 24 hemşire, hasta işleri başkanı ve 2 hastane personelinin bulunduğunu aktardı.

İdari Savcılık Makamı resmi sözcüsü, Muhammed Samir, dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan soruşturmalar hastane çalışanlarının ihmallerini gözler önüne koyuyor. Yaz sıcağına karşı alınan önlemlerin kısıtlanması hastaların sıcaktan etkilenerek durumlarının kötüleşmesine ve ölmelerine sebep olmuş. Psikiyatrik ilaçların ortak yan etkilerinden biride, vücut ısısını yükseltmesidir. İncelemeler vücut ısısını düşürmeyi sağlayacak hiçbir tedbir alınmadan bu ilaçların hastalara verildiğini gösteriyor. Psikoterapi dozlarının, her hastanın tıbbi durumuna göre kademeli olarak azaltılması veya verilmemesi gerekiyordu”.

Savcılık sözcüsü, sanıkların soruşturmasına atfedilen ihlallerin arasında, doktorların her zaman hastanede bulunmaması, hastaların vücut ısılarının yükselmesine rağmen hiçbir müdahalenin yapılmaması, hemşirelerin hastanın takip ve gözleminde ihmalkâr davranmaları ve vücut ısılarının 40 dereceye ulaşmadan hiçbir müdahalede bulunmadıkları gibi maddelerin olduğunu vurguladı.