Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır yargısı sakallı memurun işe iadesini talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır İçişleri Bakanlığı’nın memurlarına yönelik uyguladığı sakal yasağı bir yargı kararıyla tekrar ülke gündemine taşındı.

Ülkedeki en yüksek idari yargı makamı olan Yüksek İdare Mahkemesi dört yıl önce sakal yasağına uymadığı için işinden atılan bir memurun tekrar işine dönmesine karar verdi.

2014 yılında İçişleri Bakanlığı’nda bir komite tarafından bir polis memurunu sakal bırakması sebebiyle işinden çıkarılması hakkında verilen kararı, Hukuk Müşaviri Muhammed Mahir Ebu Ayneyn Başkanlığındaki Mahkeme Disiplin Birimi yargıya taşıdı.

Mahkeme İçişleri Bakanlığından, işten atılan polis memurunun görevinin tekrar iade edilmesini istedi. Ayrıca devlet çalışanlarının genel olarak hukuka ve yönetmeliklere bağlı kalmaları gerektiği de vurgulandı. Emniyet Teşkilatı mensuplarının disiplin talimatlarına uymaları gerektiğinin de altını çizildi.

Mahkeme Disiplin Birimi verdiği kararda, polis memurunun disiplin suçu işlediğini ancak bunun karşılığının işten atılmak olmadığını belirtti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, memurların sakal bırakmasına kılık kıyafet yönetmeliğini ihlal ettiğini savunarak karşı çıkıyor.