Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır yargısı Uber ve Careem’in faaliyetlerini durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Mahkemesi dün, GPS takip sistemini kullanan elektronik uygulamalar kapsamında hizmet veren “Uber” ve “Careem” şirketlerinin faaliyetlerini askıya alan bir karar yayınladı. Ülkedeki birçok taksi şoförü, trafik yasasını ihlal eden Uber ve Careem’in faaliyetlerinden zarar gördükleri gerekçesiyle Yüksek İdari Mahkeme’ye başvurmuştu. Karar, iki şirketin faaliyetlerinin durdurulmasını destekleyenler ve özellikle de bu hizmete alıştıktan sonra bu şirketleri kullanmayı sürdürenler arasında tartışmalara yol açtı.

Mahkeme, dün yapılan duruşmada Bakanlar Kurulu Başkanı, Maliye, İçişleri, Ulaştırma ve İletişim bakanlarının söz konusu iki şirketin faaliyetlerinin durdurulması taleplerine cevap verdi.

Yargı kaynakları tarafından Reuters’a yapılan açıklamada İdari Mahkeme’nin 33744 sayılı davayı incelemek ve gerekli raporu hazırlamak üzere davayı Yüksek Komiserlik Heyeti’ne sevk ettiği belirtildi. Davanın, dün kararı yayınlayan mahkeme tarafından görüldüğü ifade edildi.

Kaynaklar, mahkeme tarafından yayınlanan kararın derhal yürürlüğe konulabileceğini ancak hükümet veya şirketlerin 60 gün içerisinde Yüksek İdari Mahkeme’ye itirazda bulunabileceğini aktardı.

42 taksi şoförü adına davayı açan Avukat Halid el-Cemal yaptığı açıklamada “Mahkeme dün anlaşmazlık konusunda kesin bir karar yayınladı” dedi.

Davanın 2017’nin nisan ayından bu yana görüldüğünü ifade eden avukat, bu şirketlerin trafik kanunlarını ihlal ettiğini söyledi. El-Cemal ayrıca, söz konusu iki şirketin özel araçlar kullandığını belirtirek kanunun araçların ‘kendilerine verilen lisans dışında kullanımını’ engellediğini vurguladı.
Uber’in Ortadoğu’daki rakibi Careem tarafından yapılan açıklamada Mısır’daki faaliyetlerinin durdurulduğu konusunda herhangi bir bildiri almadıkları ve faaliyetlerini her zamanki gibi sürdürecekleri ifade edildi.

Bir diğer kaynak da Uber’in Mısır’daki lisanslarını askıya alan mahkeme kararı dolayısıyla itirazda bulunacağını açıkladı. Uber’in mahkemenin söz konusu kararıyla ilgili resmi bir bildiri almadığını söyleyen kaynak, şirketin ‘faaliyetlerini her zamanki gibi sürdürmek’ için karara itiraz edeceğini kaydetti.

Mısır’daki beyaz taksi sürücüleri, akıllı telefon uygulamalarıyla yolcularla iletişim kuran Uber ve Careem şirketlerinin faaliyetlerinin durdurulması için protestolar düzenledi.

Kahire’deki Beyaz Taksi Sürücüleri Derneği Başkanı ve söz konusu şirketlere dava açanlar arasındaki Ala Muhammed, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Karar, bankalara taksitlerini düzenli olarak ödeyemeyen Kahire’deki yüzlerce sürücü için bir cankurtaran görevi görüyor” dedi. Muhammed, televizyon reklamlarında taksilere karşı olumsuz propaganda yapmalarından dolayı Uber ve Careem’i eleştirirken bu propagandaların gelirlerini etkilediğinden şikayet etti.

Dernek Başkanı, protestoların ticari faaliyette bulunan araç sahiplerine yönelik ihlallere karşı bir yasa çıkarılması için düzenlendiğini söyledi. Ayrıca Fransa da dahil çeşitli Avrupa ülkelerinde bu iki şirkete yönelik gösteriler düzenlendiğine dikkat çekti.

Avukat Tarık Necide de “İdari Mahkeme, Uber ve Careem’in lisans ve faaliyetlerini, ayrıca Mısır’da çalışmalarını kolaylaştıran hizmetleri durdurmak üzere bir karar aldı” diyerek Yüksek İdari Mahkeme’ye acil olarak itiraz edilebileceğini belirtti.

Davacılardan Amr İbrahim el-Attar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Mahkemenin kararı adildir ve gerçekleri ortaya koyuyor” dedi. El-Attar, Kahire ve İskenderiye şehirlerinde taksi şoförleri arasındaki rekabeti haksız olarak nitelendirirken bu rekabetin tanınan renkteki taksiler ve belirsiz özel araçlar arasındaki farkı yansıttığını vurguladı.

Bir kamu kurumu çalışanı olan Muhammed İmam da Şarku’l Avsat’a, “Son aylarda eşim ve çocuklarımın seyahatleri için Uber ve Careem’i kullanıyorum. Çünkü bu şirketler, güvenli ve iyi bir ulaşım sağlıyor. Zira Kahire sokaklarında dolaşırken aile üyelerim için güven duyabiliyorum. Bu iki şirketin arabaları, diğer taksilerden farklı olarak klimalı. Aynı şekilde müşterilere nasıl davranacakları konusunda da avantaja sahipler” açıklamasında bulundu.