Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır yargısından 20 militana idam kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Muhammed Abduh Haseneyn/Şarku’l Avsat

Mısır’ın başkenti Kahire’ye 14 kilometre uzaklıktaki Kerdasa’da da bir karakola düzenlenen saldırıda 14 polis memurunu öldüren Müslüman Kardeşler (İhvan) Örgütü üyelerinin ölüm cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Sanıklar, Ağustos 2013’ün ortalarında Giza eyaletinin İhvan’ın kalesi olan Kerdasa ilçesindeki ana polis karakoluna gerçekleştirdikleri saldırıda 14 polis memurunun ölümüne yol açmıştı.

Yargıtay, dün yaptığı toplantıda, davalılar tarafından açılan temyiz talebini reddetti ve Kahire Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararları destekledi. 20’sine idam cezası verdi.

Temmuz 2017’de verilen Kahire Ceza Mahkemesi’nin kararları kesin olma özelliğine sahip olduğundan temyiz edilemiyor. Yasaya göre, ceza mahkemesi kararları Yargıtay önünde iki defa temyiz edilebiliyor. İkinci defada veto ise kararı kesinleştiriyor. Tüm sanıkların yargılandığı, Şubat 2015’teki davada 183 sanığın infaz edilmesine karar verilmişti. Ancak Yargıtay kararını bozmuş ve yeni bir ceza mahkemesinde ilk duruşmada mahkum edilen 156 sanığın yeniden yargılanmasını emretmişti.

İkinci kez, Ceza Mahkemesi dün, Yargıtay tarafından onaylanan ölüm cezalarını ve hapis cezasını vermiş, 21 sanığı ise beraat ettirmişti.

Mısır güvenlik güçlerinin Kahire ve Giza’da Mursi taraftarlarını dağıtmasından saatler sonra, saldırı gerçekleşmişti.

Cesetlerden saldırganların saldırıda RPG ve otomatik tüfek kullandığı anlaşıldı.

Protestocular, 3 Temmuz 2013’te Mursi’nin görevden alınmasının ardından Mursi’nin iktidara geri dönmesini talep ediyorlardı.

2013 yılından bu yana, Mısır ceza mahkemeleri yüzlerce ölüm cezası verdi, ancak Yargıtay çoğunu iptal etti ve sadece birkaç tanesi idam edildi.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Mısır’da siyasi bir boyutu olan vakaları kitle infazları olarak tanımlayarak eleştiriyorlar. Ancak Mısır makamları bu eleştirileri kabul etmeyerek yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ve çalışmalarına müdahale etmediğini vurguluyor.

Kahire Ceza Mahkemesi başka bir davada ise dün bir davalıyı beş yıl hapis cezasına mahkum etti.

Yasaya aykırı bir şekilde kurulmuş, izinsiz olarak davranan, kamu ve özel mülkiyete saldıran, kamu güvenliğini bozan ve polis araçlarını yakan bir gruba katılma suçundan mahkum edilenler 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı bağlamda, Kahire Ceza Mahkemesi, Aralık 2013’te meydana gelen “Nasr City olayları”nda, 8 şüphelinin yeniden yargılanma kararını erteledi. Yargıtay, 76 kişiyi suçlayan davada temyiz başvurusunu kabul ettikten sonra 30 sanığın tekrar yargılanmasına karar verdi.

28 AralıK 2013’te, saldırganlar, Kamu ve özel mülklerin kasıtlı olarak imha edilmesini amaçladı. El-Ezher Üniversitesi’nde bulunan devlet kurumlarının çalışmalarını yerine getirmelerini engellemek ve kamu görevlilerinin çalışmalarını engellemeye çalıştılar.” Sanıklardan bazıları Molotof kokteyleri, havai fişekler ve silahlar taşıyorlardı.