Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, yeni yatırım yasasını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Bakanlar Meclisi, 2011 ayaklanması sonrasında ekonomiyi iyileştirmek için, yabancı yatırımcıların ilgisini çekecek yeni bir yatırım yasasını onayladı.

Yatırım Bakanı Sahar Nasr, yasanın devlet meclisine iletileceğini,yürürlüğe konulmadan önce son bir incelemeye tabi olmasının beklenmekte olduğunu ifade etti.

Yasa, yeni projelere özel olarak uygulanan bürokrasinin azaltılmasını ve Mısır’da yatırımlarını arttırmak isteyen girişimcileri teşvik etmeyi hedeflemekte.

Mısır ekonomisi, istikrarsızlığa yol açan ve yabancı şirketlerin yatırım yapmaktan, turistlerin ise ülkeyi ziyaret etmekten kaçındığı 2011 ayaklanmasından sonra, zorluklarla karşılaşmakta. Döviz sıkıntısı bunlardan biri. Mısır, Uluslararası Para Fonu ile geçen yıl ekonomiyi canlandırmak için, 12 milyar dolar değerinde bir kredi programı anlaşması imzaladı.

Yeni teşvikler, yasaya göre gelişmemiş bölgelerde yapılacak yatırımlarda yüzde 50 vergi indirimini ve yeni projelere hükümet desteğinin sağlanmasını kapsamakta.

Yasaya göre, iki yıl içinde üretime geçilmesi halinde, yatırımcılara satın alınan arazilere ödenen ücretin yarısı iade edilecek.

Hükümetin kemer sıkma politikaları uyguladığı bir dönemde serbest bölgelerde vergi muafiyeti uygulaması eleştirilere neden olması sebebiyle yürürlüğe girememişti.Yeni yasa vergisiz ve gümrüksüz bölgeleri güçlendiriyor.

Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi çok gecikmiş olan bu yeni yatırım yasasını onayladı.