Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır-Yunanistan-Güney Kıbrıs üçlü zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır-Yunanistan-Güney Kıbrıs arasında üçlü bir zirvenin bugün Girit’te gerçekleşmesi bekleniyor. Görüşmede üç ülkenin liderleri ekonomik ve güvenlik alanlarında işbirliğinin yanı sıra Türkiye’nin zaman zaman müdahale etmeye çalıştığı bölgesel kara sularında doğalgaz arama çalışmalarına yönelik konuların ele alınması bekleniyor. 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen üçlü zirvenin 6’cısını Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis yaptığı açıklamada, ‘savunma, güvenlik ve terörle mücadele alanında, hükümet ve üst düzeydeki pek çok işbirliğinin arttığı üçlü zirvelerle birçok başarı yakalandığına dikkati çekti.

Mısır merkezli ‘Al-Ahbar’ gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderlerinin, üçlü işbirliği mekanizmasını kalıcı bir sekretaryaya dönüştürmeyi planladıklarını belirtti. Hristodulidis, Mısır ve Güney Kıbrıs arasındaki doğal gaz boru hattının ‘sadece iki ülke arasındaki ilişkilerin değil, tüm bölgedeki ilişkilerin mihenk taşı olduğunu’ söyledi.

Öte yandan üçlü zirvede imzalanması beklenen İşbirliği Mutabakat Zaptı ve anlaşmaları, Güney Kıbrıs’ın İsrail’in Leviathan parselinin hemen yanında bulunan ‘Afrodit doğalgaz sahasının sahibi olan şirketler ile Mısır’ın İdku şehrindeki doğal gaz sıvılaştırma tesisi arasında ticari anlaşmaların yapılmasını kolaylaştıracak gerekli yasaların çerçevesini belirliyor. Doğalgaz sahası ve tesis sahibi şirketler arasında görüşmelerin devam ettiğini açıklayan Hristodulidis, görüşmelerin sonuçlanmaya çok yakın olduğunu belirtti.

“Mısır ile Güney Kıbrıs arasındaki anlaşmanın herhangi bir hukuki statüsü yoktur”

Akdeniz geçtiğimiz aylarda, Mısır, Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında güç gösterilerine sahne oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin yakın gelecekte Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlamayı planladığını duyurdu. Çavuşoğlu açıklamasında, “Türkiye’nin enerji politikası, yerli kaynakların yatırım kapsamını genişletmektir. Bu kaynakları araştırmak ve değerlendirmek egemenlik hakkımızdır. Mısır ile Güney Kıbrıs arasındaki anlaşmanın herhangi bir hukuki statüsü yoktur” şeklinde konuştu. Fakat o dönemde Türkiye’nin açıklamalarına doğrudan yanıt veren Mısır Dışişleri Bakanlığı yayımladığı resmi açıklamada, “Mısır ve Kıbrıs arasındaki deniz sınırı konusundaki sözleşmenin yasallığına hiç kimse itiraz edemez. Sözleşme, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve Birleşmiş Milletler’deki (BM) uluslararası bir sözleşmeye dayanarak yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye 8 ay önce Güney Kıbrıs kara sularında doğalgaz araştırması yapan İtalya merkezli ‘ENİ’ şirketine ait bir gemiyi engellemişti. Birkaç gün sonra Mısır donanması bölgede bir tatbikat gerçekleştirdi. 4 gün süren tatbikatlar, Mısır’ın ‘kara sularımızdaki tehdit ve tehlikelerle başa çıkabiliriz’ şeklindeki mesajını içeriyordu.

Diğer yandan Kasım 2017’de başkent Lefkoşa’da gerçekleştirilen üçlü zirvede, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderleri ‘siyasi ve ekonomik alanlardaki ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra Doğu Akdeniz bölgesinin istikrarına katkıda bulunulması amacıyla terörizm ve yasadışı göçle mücadele çalışmalarında koordinasyon sağlanması konularını görüştüler.

Daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yunanistan Başbakanı ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanını İskenderiye’de ağırladı. Bu görüşmede de politik ve ekonomik konuların yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinlikler ele alındı.