Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da 4 İhvan üyesine müebbet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Mahkemesi, 2013 yılında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin taraftarlarının tutuklanmasına tepki olarak meydana gelen şiddet ve protestoların bir parçası olarak, Giza ilindeki Kerdeşa’da yer alan Kafr Hakim Kilisesi’nin yakılması davasında İhvan (Müslüman Kardeşler) üyesi 4 kişiye müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, Ahmed Abdulhalik, Bendari Yahya Bendari, Hüseyin Muhammed ve Abdullah Necm isimli zanlıları, 11 kişinin ölümüne neden olan kilisenin yakılması eylemine katılmanın yanı sıra kanun ve anayasa hükümlerine aykırı bir şekilde kurulmuş ve r”esmi olarak terör örgütü olarak sınıflandırılmış” İhvan’a üye olma, ateşli silah ve mühimmat satın alma, cinayete teşebbüs etme, dini bir mekanı yakma, kamuya açık yolu kapama ve yetkililere direnme suçlamaları yöneltti.

Söz konusu 4 zanlı, ömür boyu hapis cezasının yanı sıra 20 bin cüneyh ve yargılama sürecindeki masrafları ödemeye mahkum edildi.

Öte yandan, Giza Ceza Mahkemesi, medyada ‘şiddet olayları’ olarak bilinen davada yargılanan sanıklardan Mahmud Salah Faris ve Muhammed Necah Ahmed Muhammed hakkında beraat kararı verdi.

Mahkeme, aynı davada 1 sanığa 15 yıl, diğer 9 kişiye ise 10 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.