Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da 43 İhvan üyesine müebbet hapis kararı verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da İhvan’a yönelik soruşturma ve yargılamalar sürüyor. Kahire Ağır Ceza Mahkemesi, son olarak Ramses meydanındaki “Fetih Camii Olayları” olarak bilinen davadaki 494 sanıktan 43’ü hakkında müebbet hapis cezası verdi. Müebbet hapis cezası alan sanıklar arasında İhvan’ın müftülerinden Abdurrahman el-Berr de vardı.

Kahire’nin kuzeybatısındaki Vadi el-Natrun cezaevinde hâkim Şebib ed-Damrani başkanlığında düzenlenen mahkemede, aralarında İrlanda vatandaşı İbrahim Halava ve Ağustos 2013’te serbest bırakılan üç kız kardeşinin de aralarında bulunduğu ihvan mensubu 52 sanık hakkında beraat kararı verdi.

Mısır – İrlanda gerilimi

Halava davası, Kahire ve Dublin yönetimleri arasında gerilim yaşanmasına neden olmuştu. Eski İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Temmuz 2015’te, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’den 20 yaşındaki İrlandalı gencin serbest bırakılmasını talep etmişti. Ancak Mısır Mahkemesi bunu, içişlerine karışmak olarak tanımlamış ve kanunların öngördüğü bütün güvence ve hakların İrlandalı gence sağlandığı garantisini vermişti. Gerilim artmıştı.

İrlanda Büyükelçisi ve Konsolosu dün Kahire’de gerçekleştirilen mahkemeye katıldı.

Mahkemede, aralarında Salah Sultan ve yurtdışında bulunan iki İhvan lideri Abdurrahman İz ve Ahmed el-Mugayyir’in de bulunduğu gıyabi olarak yargılanan 21 sanık ile mahkemede hazır bulunan 22 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi. Mahkemenin kararına göre 17 sanığa 15’er yıl, 54 sanığa da 10’ar yıl hapis cezası verildi.

Ancak hapis cezaları bu kadarla sınırlı değildi. Yine mahkemeden çıkan kararda, gıyabi olarak yargılanan 15 sanığa 10’ar yıl, 216 sanığa 5’er yıl, gıyabi olarak yargılanan 88 sanık hakkında da 10’ar yıl hapis cezası verildi. Mahkemede yargılanan iki çocuğun da 5 yıl hapis rken, iki çocuk sanık hakkında 10 yıl ve 6 çocuk sanığa da 5 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

Şu ana kadar 3 hâkimin değiştiği davaya ilişkin soruşturmalarda sanıklara; kasten öldürme, terör eylemi gerçekleştirme, zorbalık, kamu binalarını tahrip etme, vatandaşların özel mülklerini ve arabalarını ateşe verme ve polis güçlerine saldırma gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Mısır’da terörle mücadele kanunları

Davada sanıkların işlediği suçların niteliğine göre uygulanacak yaptırımlar Mısır kanunlarında ayrıntılı olarak belirtilmiş halde. Herhangi bir sanığının terör listesine dâhil edilmesi beraberinde birçok yaptırım getiriyor. Bu yaptırımlar sonucunda sanıkların ismi seyahat yasaklıları listesine konulacak ve yabancı sanıkların ülkeye girişi yasaklanacak. Sanıklar ayrıca kamuda ve savcılıkta görev alabilmeleri için gerekli olan temiz sicile sahip olamayacak. Bu düzenlemeler, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin iki sene önce çıkardığı 8 numaralı kanunu gereğince yerine getirilecek.