Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da 6 memur hakkında yargılama talebi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Muhammed Abdu Hasanin

Mısır’ın Minye’deki Matay bölgesinde acil disiplin soruşturması kapsamında, Matay Eğitim ve Sağlık birimi çalışanlarından 6 kişinin, terörizm suçlaması nedeniyle mahkemeye çıkarılacağı ifade edildi.

Minye Savcılık sözcüsü Muhammed Semir, “Sanıklar, kamu güvenliğini bozmaya yönelik gerçekleştirilen toplantılara katıldılar. Sanıklarla birlikte kim oldukları henüz belli olmayan kimseler özel ve kamu mülklerine karşı suç işleyerek, yanlarında bulundurdukları ateşli silahlarla polislere saldırı girişiminde bulundular. Sanıklar diğerleri ile birlikte Matay Polis Karakolu’nda eski polis memurlarından birini öldürdü. Onlar ayrıca birlikte hareket ederek maddi ve manevi kamu malına zarar verdiler” dedi.

Öte yandan, Mısır Gize Ceza Mahkemesi, Müslüman Kardeşler olarak bilinen İhvan lideri 7 kişi için yeniden yargılanmaları talebinde bulundu. Müslüman Kardeşler yöneticisi Muhammed Bedii’nin de dahil olduğu duruşmalar 10 Ocak’ta yapılacak.

İlk duruşmada verilen müebbet hapis cezası sonrası mahkemenin verdiği karar doğrultusunda sanıkların yeniden yargılanacağı belirtildi.

Muhammed Bedii’nin de dahil olduğu hapis cezasına çarptırılan ve yeniden yargılanan sanıklar arasında birçok önemli isim yer alıyor.

Gize Ceza Mahkemesi, 2014 yılının Ağustos ayında Müslüman Kardeşlerden 8 kişiye müebbet hapis cezası verirken, 6 kişiyi de idam cezasına çarptırmıştı.

İddianamedeki sanıklar, kendilerine atfedilen suçlarda 10 kişinin ölümüne 20 kişinin ise yaralanmasına sebep olmuştu. İddianameye göre sanıklar, Gize’de bulunan cami çevresindeki grubun diğer üyeleri ile birlikte bir araya gelerek protesto gösterileri düzenlediler.