Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da 75 kişinin idam dosyası müftüye gönderildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da, Kahire Ceza Mahkemesi aralarında İhvan-ı Müslimin örgütü liderlerinin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam kararı verdi.

Hasan Ferid başkanlığındaki Kahire Ceza Mahkemesi, bugün Rabia Meydanı’nın boşaltılması olayları davasında 44’ü tutuklu 31’i firari 75 sanığın idamına hükmederek dosyalarını Mısır Müftüsü Şevki İbrahim’e sevk etti.

Mısır kanunlarına göre, idam hükümleri için müftünün onayı gerekiyor. Ancak, bu uygulama sembolik bir uygulama olarak görülüyor.

Ceza mahkemesi tarafından idam talebiyle dosyaları müftüye sevk edilen İhvan liderlerinin arasında, Muhammed Bilteci, İsam Abdulmacid, Safvet Hicazi, Usame Yasin, Vecdi Ganin, Ahmed Arif ve Amr Zeki de bulunuyor.

Mısır’da 25 Ocak 2011’de başlayan ve 18 gün süren halk ayaklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

2012 yılında düzenlenen yeni Cumhurbaşkanlığı seçimlerin İhvan-ı Müslimin liderlerinden Muhammed Mursi, Cumhurbaşkanlığına seçilmiş ancak Mısır ordusu tarafından Mart 2013’te başlayan yoğun halk protestoları sonucunda 3 Temmuz 2013’te görevden alınmıştı.

Mısır ordusu, Mursi’nin görevinden alınmasını protesto etmek üzere Kahire’deki Rabia ve Nahda meydanlarında toplanan yüzlerce İhvan taraftarına müdahale edince çıkan olaylarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Mısır mahkemesi, 8 Eylül’de, Rabi Meydanı davası kapsamında idam kararları almıştı.