Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da cumhurbaşkanlığına aday olan Anan hakkında soruşturma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı, eski Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sami Hafez Anan’ın önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklaması üzerine bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle, gerekli yasal adımlar atılacaktır. İşlenen suçlar soruşturmayı gerektirmektedir” ifadelerine yer verildi.

Mısır Silahlı Kuvvetleri, eski Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sami Hafez Anan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklaması üzerine, bir bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi;

“Mısır’ın büyük ordusu uzun yıllar boyunca, Mısır’ın statüsünü ve Arap, Afrika ve İslam dünyasındaki tarihsel rolünü iç ve dış güçler tarafından yönlendirilen terör tehdidine karşı korumak için mücadele saflarını sağlamlaştırmıştır. Bu mücadelesiyle birlikte devlet kurumlarını yasal çerçevede tutmayı ve bu müesseseleri korumayı da başarmıştır” denildi.

Bildiride, eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan’ın yasanın açıkça ihlal edilmesi, silahlı kuvvetler memurları için hizmet kural ve yönetmeliklerinde ciddi bir ihlal oluşturan cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunu silahlı kuvvetlerin göz ardı edemeyeceği ifade edildi.

Silahlı Kuvvetler açıklamaya tepki gösterdi

Ayrıca bildiride, Cumhurbaşkanlığına adaylığının duyurusunu silahlı kuvvetlerin onayı olmadan ya da gerekli icraatlar gerçekleştirilmeden yapılmasının yanı sıra açıklamasında kullandığı ifadeler Silahlı Kuvvetlere karşı ‘tahrik’ içerdiğini ve Mısır halkı ile orduyu karşı karşıya getirecek nitelikte olduğu ifade edildi.

Anan’ın silahlı kuvvetlere karşı hizmetinin sona erdiğine dair ifadeler kullanılarak, halkı aldattığı, bunun da seçmen beyanında asılsız bir görüşe neden olduğu belirtildi.

‘Gerekli adımlar atılacaktır’

Bildiride, “Hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle, gerekli yasal adımlar atılacaktır. İşlenen suçlar soruşturmayı gerektirmektedir” ifadelerine yer verildi.

Anan, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Mart ayında düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklamıştı.