Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da denetimlere rağmen ‘sahtecilik’ suçları artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki yargı makamları ve denetim heyeti, önemli devlet kuruluşlarındaki görevlilerin yerine geçen birçok kişiyi gözaltına aldı. Ancak buna rağmen bazı kesimler, ülkede yürürlükte olan yasaları ihlal etme ve yasadışı yollarla kazanç sağlamaktan vazgeçmiyor.

İdari Kontrol Heyeti, 31 Ekim’de halkı dolandırmak amacıyla ‘bir devlet kuruluşunda çalışan iki yetkilinin yerine geçtikleri ve yasalara aykırı olarak arazi sattıkları’ suçlamasıyla 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Mısır’daki yolsuzluğun tespit edilmesi ve kovuşturulması hususunda faaliyet yürüten İdari Denetim Heyeti, işsiz iki sanıktan birinin, bir devlet kuruluşlarında üst düzey bir yetkilinin yerine geçtiğini, ikinci sanıkla Yatırım ve Tarım Bakanlıkları ile İdari Denetim Heyeti de dahil birçok kuruluşa ait belgeleri incelediğini belirtti.

70 bin dönümlük araziyi birden fazla kişiye tahsis etmişler

Sanıklar hakkında, “İdari Denetim Heyeti’nin üyelerinin isimleriyle sahte mühürler kullanma, Kahire’nin kuzeybatısındaki Minufiye ilinde yer alan el-Sedat kasabasında 70 bin dönümlük bir araziyi birden fazla kişiye tahsis satma ve arazilerin paralarını alma” suçlamaları yöneltildi.

Üst düzey yetkililerin yerine geçme durumu, ülkede ilk kez yaşanmadı. Öyle ki İdari Denetim Heyeti, geçtiğimiz Haziran ayında bir kontrol biriminde sahte danışmanlık yapan bir avukatın gözaltına alındığını duyurmuştu.

Öte yandan sahtecilik suçları Cumhurbaşkanlığı makamına kadar ulaşınca Cumhurbaşkanlığı Sözcü Bessam Radi Mart ayında bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Şikayetler Bürosu üyesi olduğunu iddia eden ve gazetelerden birine röportaj veren bir kadına itimat edilmemesi gerektiği bildirildi. Radi, kadının iddia ettiği makamın “sağlıklı temellere dayanmadığını” vurguladı.

Aynı şekilde güvenlik organları, Mısır cumhurbaşkanlığının bir çalışanın yerine geçtiği suçlamasıyla kadını gözaltına aldı.