Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da Ensar eş-Şeria mensubu 3 kişiye idam cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır yargısı, 12 polisi öldürmek suçundan 3 kişiyi idam cezasına çarptırırken, “Ensar eş-Şeria” örgütü davasında yargılanan 11 sanığa da çeşitli hapis cezaları verdi.

Kahire Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkında hazırlanan iddianamenin doğruluğuna kanaat getirdikten sonra cezaları onadı. Hapis cezası verilenlerden 4’ü müebbet, 7’si ise 15’er yıl ağır hapis cezasına çarptırılırken davada yargılanan 9 sanığın ise beraatine karar verildi.

Karar, 2015 yılından beri mahkeme önünde bekleyen davada verilen ilk hüküm olup mahkumların temyize başvurma hakları bulunuyor.

Savcılık, Ensar eş-Şeria örgütüne mensup sanıkları; terör örgütü kurmak, devlet düzenini şiddet yoluyla değiştirmeye çalışmak, sivillere ve kurumlara karşı saldırı düzenlemek ve Hristiyanları öldürüp mallarını gasp etmek gibi suçlarla itham etti.

İddia makamına göre sanıklar, 2013’deki ayaklanmada ve Rabia eylemleri sonrasında irtibata geçerek terör örgütü kurdular. Kaçan sanıkların bir kısmından mali yardım aldılar, bomba ve patlayıcı yapımında örgüt tarafından eğitildiler. Örgüt üyeleri, polis ve ordu mensuplarını hedef alacak saldırı planları hazırladılar. Yine sanıklar, “tekfirci ideolojiye sahip olduklarından Mısırlı Kıpti Hristiyanların öldürülüp ve mallarının gasp edilmesini dini açıdan meşru” sayıyorlardı.

Savcılığın soruşturmasına göre örgüt elebaşı, patlayıcı cihazların üretimi ve kullanımı için eğitim kursları hazırladı ve militanların kalacağı 4 sığınak temin etti.