Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da Giza tren kazası soruşturması sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır hükümeti ve yargı makamları Giza’nın Badraşin beldesinde bir yolcu treninin 3 vagonunun devrilmesine ve 61 kişinin yaralanmasına yol açan kazaya yönelik kapsamlı soruşturmalara devam ediyor.

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık, gerekli teknik araştırmaların yapılıp kazanın sebebinin ve sorumlularının belirlenmesi için, silahlı kuvvetlere bağlı mühendislik kurumundaki uzmanlardan bir komitenin oluşturulması yönünde talimat verdi.

Sağlık Bakanlığı, yaralıların çoğunun hastaneden taburcu edildiğini açıklarken, İdari Savcılık Bürosu, olayın sorumluları hakkında yeni soruşturmalar başlattı. Sağlık Bakanı Yardımcısı Doktor Ahmed Kasıd, hastanelerdeki vakaların sayısının 13 olduğunu belirterek, hepsinin durumunun istikrarlı olduğunu kaydetti. Ahmed Kasıd, yaralanmalar ile ilgili olarak vücudun çeşitli yerlerinde kırıkların, çıkıkların ve ezilmelerin bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın yetkili teknik komitesi, Başbakan Mustafa Medbuli’nin talebi üzerine olayla ilgili bir rapor hazırlamak için çalışmalarını tamamladı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından oluşturulan komitede, “Sinyal, Bakım ve Teknik Destek Kontrolü Merkezi İdare Başkanları, Planlama ve Ray Mühendisliği Genel Müdürü ve Mühendislik Fakültesindeki profesörler” yer alıyor.

Medbuli, olayın ardından, hala soruşturmaların devam ettiği kazanın sebeplerinin üstesinden gelmek için “kesin önlemler” alınacağı konusunda söz verdi. Medbuli ayrıca, yolcuların yaşamlarını ve güvenliğini korumak için trenlerde ve şeritlerde mümkün olan en yüksek güvenlik önemlerinin alınmasını sağlayarak demiryolu ağını geliştirmeye yönelik planlama yapılacağını vurguladı.

Diğer yandan Cumhuriyet Savcılığından bir ekip yaralıların ifadelerini dinlerken, Başsavcı önceki gün, gerekli teknik araştırmaların yapılıp kazanın sebebinin ve sorumlularının belirlenmesi için, silahlı kuvvetlere bağlı mühendislik kurumundaki uzmanlardan bir komitenin oluşturulması ve ayrıca, olaydaki cezai ve idari sorumluların belirlenmesi için soruşturma kapsamında demiryolu yetkililerinin çağrılarak hızlı bir şekilde soruşturmanın tamamlanmasına yönelik talimat verdi.

Temsilciler Meclisi’nin bazı üyeleri, tren vagonların devrilmesine sebep olan “ihmali” kınayan açıklamalarda bulundular.

Milletvekili Mecdi Beyyumi, Başbakan’a ve Ulaştırma Bakanı’na olayla ilgili olarak, “Eğer çalışanlarda korku varsa ihmaller devam edecek ve benzeri olaylar yaşanmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Olayın ağır ihmal ve yolsuzluk şüphesi barındırdığını ifade eden Beyyumi, “Genel olarak Mısır Ulusal Demiryolları ve Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere felaketin faillerinden hesap sorulması gerekir” dedi.